Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Wyspy Owcze

     Archipelag Wysp Owczych leży na Oceanie Atlantyckim, pomiędzy Wielką Brytanią, Norwegią i Islandią. Jest to 18 głównych wysp wulkanicznych o cechach górskich. Charakteryzują się tym, że mają największe klify w Europie. Najwyższy znich, na przylądku Enniberg ma aż 745 metrów wysokości

     Dlaczego wyspy te nazywają się Owcze? Znane są z hodowli tych zwierząt, których żyje tam ponad 70.000, chociaż ilość mieszkańców tylko niewiele przekracza 48.000 osób.

     Panuje tam klimat oceaniczny, chłodny, charakteryzujący się wilgotnością i zmiennością aury. Jednak zimy są stosunkowo ciepłe, ze względu na ciepły Prąd Zatokowy. Stąd np. średnia dzienna temperatura stycznia wynosi tam +5,3oC. Dla przykładu w położonej ok. 800 kilometrów dalej na południe Polsce temperatura ta wynosi - 3,3oC. Za to lata mamy zdecydowanie cieplejsze.

     Dachy tradycyjnych domów, zarówno tych starych jak i nowych pokrywane są trawą. Lasów nie ma tam w ogóle. Te drzewa, które tam rosną są sztucznymi nasadzeniami.

     Jako ciekawostkę można dodać, że Farerczycy na swoje potrzeby wymyślili własną jednostkę miary powierzchni. Nazywa się ona mørk i nie jest stałą wielkością. Jest zróżnicowana, a obszar 1 mørka pozwala na wykarmienie 32 owiec.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia tych pięknych wysp, położonych na środku oceanu, daleko od Europy, jednak stanowiących terytorium zależne Danii.

Z.W.

Ładuję stronę