Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Wyspy Diomedesa miejsca, które przenoszą w czasie

Na pozór szare i nieciekawe, ale to tylko pozór. Pomiędzy tymi dwoma wyspami przebiega wiele różnych granic. Pierwszym Europejczykiem, który tu dotarł, był duński podróżnik w służbie rosyjskiej, Vitus Bering. Było to w dniu 16 sierpnia 1728 roku. W dniu tym prawosławna cerkiew czci pamięć św. Diomedesa. Nazwę Wysp Diomedesa nadał dopiero w 1826 roku brytyjski żeglarz Frederick William Beechey.

Wyspy Diomedesa leżą w Cieśninie Beringa.

I już tutaj zaczynają się granice. Mały Diomedes (Little Diomede Island) należy do Stanów Zjednoczonych, ma 7,3 km2 powierzchni i 494 m wysokości. W zachodniej jej części znajduje się osada Diomede, posiadająca 135 mieszkańców. Większa z wysp, należąca do Rosji (i tu już przebiega pierwsza granica) zwana Wyspą Ratmanowa ma 29 km2 i jest oddalona od amerykańskiej o 3,8 km. Nie ma stałych mieszkańców, ale usytuowana jest tam stacja meteorologiczna.

Druga granica tam przebiegająca to granica pomiędzy Ameryką Północną a Azją. Nie będę tutaj wymieniał jeszcze jednej, istotnej t.j. granicy kulturowej. Najważniejszą zaś i to dla zwykłych ludzi trochę niezrozumiałą granicą, jest przechodząca pomiędzy tymi wyspami międzynarodowa linia zmiany daty. Podczas gdy na wyspie amerykańskiej jest np. 30 kwietnia, to na rosyjskiej już 1 maja. Kiedy przepłyniemy te niecałe 4 kilometry dzielące wyspy z zachodu na wschód, przeżyjemy jeszcze raz ten sam dzień. Natomiast jeśli popłyniemy w kierunku odwrotnym "stracimy" po drodze jeden dzień. Patrząc z Ameryki na Azję, widzi się przyszły dzień (przyszłość), a z Azji do Ameryki wczoraj (przeszłość). Niektórzy nawet nazywają te dwie siostrzane wyspy "Wczorajszą" i "Jutrzejszą".

Oj, żeby tylko nie pokiełbasiło nam się w głowach od tych przeliczeń. Na zdjęciach możemy zapoznać się, jak wyglądają te wyspy i jak się na nich mieszka.

Z.W.

 

osiele Diomede na Little Diomede Island
osiele Diomede na Little Diomede Island
rosyjska Wyspa Ratmanowa
drogowskazy na Wyspie Ratmanowa
Little Diomede Island
Little Diomede Island
osiele Diomede na Little Diomede Island
osiele Diomede na Little Diomede Island
widok z Wyspy Ratmanowa na Little Diomede Island
stacja meteorologiczna na Wyspie Ratmanowa
widok z kosmosu na Wyspy Diomedesa
osiele Diomede na Little Diomede Island
osiele Diomede na Little Diomede Island
Ładuję stronę