Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Niebieski smok, niewielki ślimak morski, nazywany jaskółką morską lub błękitnym aniołem

Zwany inaczej błękitnym aniołem lub jaskółką morską, niebieski smok to właściwie tylko smoczek, ponieważ ma tylko 3 cm długości. Jest gatunkiem ślimaka morskiego. Wygląda bardzo pięknie, a w przyrodzie często tak bywa, że to, co piękne, może być niebezpieczne. Tak samo jest z niebieskim smokiem. Należy uważać, aby przypadkiem nie mieć z nim bliższego kontaktu, ponieważ jest jadowity.

Gdzie występuje?

Występuje w wodach pelagialnych u wybrzeży europejskich, RPA, również w wodach oblewających Mozambik i Australię. Jest drapieżnikiem i żywi się innymi organizmami, często o wiele większymi od niego samego. Jego ulubionym przysmakiem jest jadowity rurkopław-żeglarz portugalski. Jego jad nie jest szkodliwy dla niebieskiego smoka. Mało tego, jad ten gromadzi on na końcach wypustków swoich odnóży. Wykorzystuje go jako zabójczą broń przy okazji polowań na swoje ofiary. Poza tym jego menu stanowią zwierzęta o bardzo egzotycznych nazwach: ślimaki tratewnik jantina, meduzy z gatunku błękitny przycisk i rurkopławy z gatunku żeglarz wiatrowy. Bardzo rzadko, ale jednak dochodzi między nimi do aktów kanibalizmu.

Ma wyjątkową cechę taką, że pływa "głową w dół", czyli, że jakby miał nogi, to pływałby "do góry nogami". Cokolwiek by to znaczyło, ale prawda jest taka, że pływa dzięki gazowi powstającemu w jego żołądku.

Jak wygląda ten miły ślimaczek, zobaczmy na powyższych zdjęciach.

Z.W.

Zwany inaczej błękitnym aniołem lub jaskółką morską
ma tylko 3 cm długości
gatunek jadowitego  ślimaka morskiego.
Niebieski smok, niewielki ślimak morski
Niebieski smok, niewielki ślimak morski
Niebieski smok, niewielki ślimak morski
Ładuję stronę