Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Melanocetus johnsonii

      Przyzwyczajeni jesteśmy do ryb, które żyją w płytkich wodach mórz i oceanów. Znamy ich wygląd, nawet smak (w przypadku ryb konsumpcyjnych). Potrafimy je nazwać i wiemy jak je złapać. 

     Do niedawna nie mieliśmy zielonego pojęcia na temat życia w głębiach oceanicznych wód. Tam również przecież toczy się życie. Potrafimy już spenetrować wszystkie głębie oceaniczne. Poznajemy zwierzęta tam żyjące

     Jedną z ryb, których życie wiąże się z głębokością co najmniej 2.000 m p.p.m.  jest melanocetus johnsonii. Nie posiada zwyczajowej nazwy, tylko naukową, łacińską. Jest drapieżnikiem. Potrafi zjeść ryby większe od siebie. Jej długość to 13 cm w przypadku samic a samce osiągają zaledwie 3 cm. Opisano przypadek ryby o długości 24 cm, znajdującej się w żołądku melanocetus johnsonii, która miała zaledwie 6,6 cm.

     Ryby te, żyjące w zupełnej ciemności rozświetlają sobie ją za pomocą wysuniętego czułka z latarenką na końcu. Służy ona również do zwabiania do siebie ryb, które takują i zjadają za pomocą przerażającej paszczy.

     Poniżej kilka zdjęć tej przedziwnej ryby. Również jej rzeźby skonstruowanej z  ostrych noży i szpikulców, symbolizujących jej wojowniczy charakter.

Z.W.

Ładuję stronę