Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Crater Lake National Park

     Crater Lake, czyli Jezioro Kraterowe, jak sama nazwa wskazuje jest jeziorem położonym w kraterze wulkanu.  Znajduje się w USA, w południowej części stanu Oregon. Jest najgłębszym (589 m) jeziorem w USA i dziesiątym pod względem głębokości na świecie. 

     Na miejscu jeziora znajdował się wulkan Mt. Mazama, który eksplodował 5.700 lat przed narodzeniem Chrystusa. Był to olbrzymi wybuch, 42 razy potężniejszy od wybuchu wulkanu Mt. St. Helens w 1980 roku (840 tys razy silniejszy od wybuchu bomby zrzuconej na Hiroszimę). Wskutek tego cały szczyt góry wyleciał w powietrze, a w głębokiej kalderze powstałej po wybuchu utworzyło się przez te kilka tysięcy lat jezioro, powstałe ze spływającej wody deszczowej i topniejących śniegów.

     Woda w jeziorze jest intensywnie niebieska i kryształowo czysta, a poszarpane, dzikie, skaliste górskie zbocza tworzące kalderę, zielone stoki porośnięte szpilkowym lasem i wysepka na jeziorze, która jest wtórnym stożkiem wulkanicznym, sprawiają, że całość tworzy niezwykle sielankowy obraz, prawdziwy klejnot Gór Kaskadowych.

     W 1902 roku jezioro weszło w skład utworzonego Parku Narodowego Jeziora Kraterowego (Crater Lake National Park).

     Nie wierzycie, że jest tam tak pięknie? No, to spójrzcie na zdjęcia!

Z.W.

Ładuję stronę