Twoje źródło informacji o najciekawszych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Muzeum Kultury Kurpiowskiej podzielone zostało na trzy działy:
HISTORYCZNO – ARTYSTYCZNY
Zbiory działu, w jego części historycznej, dokumentują historię mieszkańców i instytucji działających na terenie Ostrołęki w XIX i XX wieku. Zawierają materiał archiwalny – dokumenty związane z życiem ostrołęczan, korespondencję obozową i frontową z obydwu wojen światowych, wspomnienia oraz fotografie rodzinne i okolicznościowe a także pocztówki rejestrujące wygląd miasta i regionu kurpiowskiego na przestrzeni XX w.
Ważne miejsce w zbiorach zajmują muzealia dotyczące powstań narodowych: kościuszkowskiego i listopadowego, ze szczególnym uwzględnieniem bitwy 26 maja 1831 roku, oraz kampanii napoleońskiej 1806 – 1807.
Te istotne dla historii Polski wydarzenia miały związek również z Ostrołęką. W części artystycznej zbiorów znajdują się prace artystów ostrołęckich oraz artystów tworzących w okresie międzywojennym: Stowarzyszenia Artystów Polskich „Rytm”, Spółdzielni Artystów „Ład” i Spółdzielni Artystów Grafików „Ryt” – czyli tych grup, które dążyły do stworzenia stylu narodowego w oparciu o kulturę ludową wsi.
ETNOGRAFICZNY
Zbiory etnograficzne liczą ponad 3300 muzealiów, pochodzących wyłącznie z rejonu kurpiowszczyzny /Puszcza Zielona i Puszcza Biała/. Znajdują się wśród nich: wycinanki, ozdoby bursztynowe, tradycyjne stroje regionalne i tkaniny dekoracyjne, rzeźby sakralne /XVIII w. – XX w./, plecionki wykonane z korzenia sosny lub słomy, naczynia ceramiczne i drewniane, meble a także narzędzia do obróbki lnu, wełny, drewna i żelaza. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim zbiór wycinanek /ponad 700 szt./, które są unikalnym w skali światowej przykładem sztuki ludowej. Równie interesująca jest kolekcja ozdób wykonanych z bursztynu, zawierająca kolie, wisiorki, guziki, klamerki i należące do rzadkości różańce oraz kierce – charakterystyczne dla Kurpi elementy zdobnicze zawieszane pod sufitem.
ARCHEOLOGICZNY
Dział archeologiczny gromadzi zabytki związane z osadnictwem pradziejowym i wczesnośredniowiecznym, pochodzące przede wszystkim z terenu północno-wschodniego Mazowsza.
Zbiór liczący ponad dwa tysiące muzealiów reprezentuje wszystkie epoki archeologiczne, oprócz wczesnych faz paleolitu oraz okresu wędrówek ludów.
Do najciekawszych zabytków zaliczyć należy mezolityczne wyroby krzemienne związane z osadnictwem kultury janisławickiej na obszarze Równiny Kurpiowskiej a także unikatowe, nie tylko w skali Mazowsza, importy celtyckie z Rembielina koło Chorzel.
Szczególnie licznie reprezentowane są naczynia kultury łużyckiej z ciałopalnego cmentarzyska w Ożumiechu oraz grupa zabytków z wczesnośredniowiecznego zespołu osadniczego w Sypniewie.