Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl
Muzeum Dworu Polskiego powstało w 1995 roku w Pilaszkowie.
Przekraczających jego próg gości witają portrety znakomitych Polaków, w tym Jana Henryka Dąbrowskiego, który 23.VI.1794 r. odebrał tu nominację generalską, oraz znamienne słowa Jana Pawła II: "Pamięć historyczna jest warunkiem trwania narodów". Udokumentowana historia Pilaszkowa sięga połowy XIV wieku.
Przez kolejne stulecia zamieszkiwali tu: rycerski ród Pilaszkowskich, Dąbrowscy, Gąsiorowscy, Andrzej Ogiński (ojciec kompozytora Michała Kleofasa), Ród Campionich, Ryxowie, Jasińscy, Wołowscy, Ciechanowscy i Marszewscy.
Ci ostatni - do 1945 roku. Był to kwitnący ośrodek, promieniujący na okolicę znakomitymi ludźmi: rolnikami, hodowcami, społecznikami, patriotami.
Po II wojnie światowej podzielił los innych polskich siedzib ziemiańskich: został doszczętnie zdewastowany.
W stanie ruiny trwał do 1985 r., gdy odbudował go Centralny Związek Spółdzielni Mleczarskich, ale dopiero dzięki Fundacji Kościelnej Rady Gospodarczej sprawiła Pilaszków znów żyje, a pamięć o jego przeszłości jest pieczołowicie chroniona.
Muzeum jest czynne dla indywidualnych zwiedzających od pierwszej niedzieli kwietnia do ostatniej niedzieli października (wejscie o godz. 12.00 i 15.oo), a dla grup zorganizowanych w każdy dzień tygodnia po uprzednim umówieniu się telefonicznym. W Muzeum prowadzone są lekcje muzealne dla uczniów szkół wszystkich stopni.