Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Zwariowana grawitacja

      Aż w głowie się nie mieści, jakie dziwne miejsca są na ziemi. W Stanach Zjednoczonych wiem o dwóch podobnych. Są to kręgi o średnicy około 50 metrów, w których występują anomalie grawitacyjne. Jedno miejsce to Mystery Spot koło Santa Cruz w Kalifornii, a drugie to Wir Oregoński koło Grants Pass w Oregonie. Wrażenia są identyczne. Grawitacja powoduje, że osoby znajdujące się w kręgu czują się, jakby znajdowały się w innym świecie. Nic tu nie pasuje, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Grawitacja przyciska nas do ziemi i nie możemy utrzymać pionu. Aby się nie przewrócić musimy odchylić się w kierunku osi kręgu ok. 10 stopni. Doznajemy iluzji optycznej. W zależności od miejsca w którym stoimy wydajemy się mniejsi niż w  rzeczywistości, bądź więksi. Można to sprawdzić stając dla porównania z osobą innego wzrostu i wtedy przekonamy się, że np. mniejsza od nas wzrostem osoba po zamianie miejsc okazuje się od nas wyższa. Wszystko to powoduje zawrót głowy. Żelazna kula o wadze 14 kilogramów, która wisi na łańcuchu podwieszonym do stropu jest odchylona wyraźnie od pionu i podważa prawa fizyczne. Strzępki papieru rzucone w powietrze wirują, zanim spadną na ziemię, a kulka położona na podłodze samoczynnie toczy się do środka kręgu. Pion i poziom – te określenia tutaj nie obowiązują.

    Dziwnie zachowuje się też przyroda. Gałęzie drzew pochylone są ku dołowi, a pnie ku magetycznej północy, chociaż nieopodal rosną najzupełniej normalnie. Zmienia też położenie pagórek położony w tym tajemniczym miejscu. Ptaki i zwierzęta omijają z daleka ten teren.

     W Polsce jest kilka miejsc, w których np. samochody na luzie jadą samoczynnie pod górkę. Tłumaczone to jest złudzeniem, ale trudno złudzeniem nazwać ulicę Strażacką w Karpaczu, gdzie są liczne punkty odniesienia. Po przeczytaniu tego artykułu trudno już mieć złudzenia.

Z.W.

Ładuję stronę