Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Zróbmy sobie górę

Jak człowiek potrafi zmieniać krajobraz? Jak wykorzystać hałdy powstałe po procesie odzyskiwania surowców? Pokazuje to Góra Kamieńska położona w powiecie radomszczańskim w gminie Kamieńsk. Widać ją doskonale z drogi krajowej nr 1, tzw. „gierkówki”.

     Wszyscy wiedzą, jaka płaska jest centralna Polska. Piękna, ale płaska. Nic na to nie poradzimy, już taki jest jej urok. Ale czy na pewno nie poradzimy? Na Wysoczyźnie Bełchatowskiej odkryto pokłady węgla brunatnego. Nie było na co czekać, należało zacząć eksploatację złoża. Wybudowano kopalnię i od razu elektrownię, która była głównym odbiorcą tego węgla. Już w 1977 roku zaczęto kopać (bo jest to kopalnia odkrywkowa) i zanim dobrano się do pokładów zaczęto usypywać hałdę. Było tak aż do roku 1993. Od tego czasu góra była gotowa. Dlatego w 1999 roku Rada Miejska w Kamieńsku przemianowała to składowisko na Górę Kamieńską. Posiada ona 386 m n.p.m. i jest najwyższym wzniesieniem na terenie środkowej Polski. Wysokość względna (od podstawy do szczytu) wynosi 195 metrów.
     Wybudował sobie człowiek górę, to trzeba ją było zagospodarować. Ku uciesze okolicznych mieszkańców, którzy w międzyczasie stali się góralami zaczęło zmieniać się jej przeznaczenie. Przy stoku powstał Ośrodek Sportu i Rekreacji. Powstały wspaniałe tereny rekreacyjne. W zimie można korzystać z naśnieżanego sztucznie i oświetlonego stoku narciarskiego (najdłuższy w centralnej Polsce), na który wwiezie nas czteroosobowa kolej krzesełkowa z ruchomym chodnikiem.  Trasa narciarska o długości 760 metrów, a jej szerokość od 30 do 150 metrów. Różnica wzniesień 123 metry. Dla wygody narciarzy zbudowano również dwa wyciągi talerzykowe o długościach: 700 i 160 metrów. A co w lecie? Raj dla kolarzy. Tą samą kolejką można wjechać z rowerami. Tam znajdują się trzy trasy rowerowe (niebieska, żółta i czerwona)  o łącznej długości 42 kilometry. Ponadto czeka na chętnych tor saneczkowy, ścianka wspinaczkowa, golden-bungee i Mini Park Rozrywki. Maluchy chętnie skorzystają z dmuchanej zjeżdżalni. Jak zgłodniejemy po takich atrakcjach możemy uzupełnić energię, pałaszując pyszne dania w tutejszym centrum gastronomicznym.
    Również ekolodzy mogą się cieszyć, ponieważ na szczycie góry zbudowano elektrownię wiatrową, jako że wiadomo, na szczytach gór zawsze najwięcej wieje.

      Tak to człowiek chociaż trochę naprawił to co zepsuł, w dobrej wierze zresztą. 

Z.W.

Zdjęcie pochodzi z archiwum KWB Bełchatów
Zdjęcie pochodzi z archiwum KWB Bełchatów
Zdjęcie pochodzi z archiwum KWB Bełchatów
Zdjęcie pochodzi z archiwum KWB Bełchatów
Zdjęcie pochodzi z archiwum KWB Bełchatów
Ładuję stronę