Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Żółw skórzasty

     Nazywają go żółwim włóczęgą. Można go spotkać we wszystkich oceanach i ciepłych morzach, np. w Morzu Śródziemnym. ale również pływa sobie tam gdzie nie jest najcieplej: okolice Nowej Funlandii, Islandii, czy Szwecji. Jeden osobnik dotarł nawet do naszego Bałtyku.

     Żółw skórzasty jest największym ze wszystkich gatunków żółwi i jednym z największych gadów świata. Z łatwością osiąga 400 kilogramów wagi i 2 metry długości, a rozpiętość przednich płetw - 3 metry . Jeden z nich, zwany żółwiem z Harlech ważył prawdopodobnie 916 kilogramów.  Żółwie te, większość czasu spędzają w morzu, tylko samice schodzą na plażę, aby złożyć jaja. Pływają dość szybko, bo do 36 km/h. I jak tu można mówić, że żółwie są powolne?

     Żywią się mięczakami, meduzami, skorupiakami, małymi rybami i wodorostami. Czasem za meduzami potrafią schodzić nawet do głębokości 1.200 metrów, a oddech wstrzymać na 3 godziny. Jeśli chodzi o długość życia, to są one bardzo długowieczne. Niejednokrotnie umierają dopiero w wieku stu kilkudziesięciu lat.

     Dlaczego nazywamy te żółwie, skórzastymi? Otóż dlatego, że inaczej niż u innych żółwi, nie mają one kostnego karapaksu. Ich pancerz pokryty jest grubą skórą, pod którą odznaczają się kostne pasy, biegnące wzdłuż całego karapaksu.

     Żółwie skórzaste objęte są ścisłą ochroną (przynajmniej w Unii Europejskiej) i zakazem handlu tymi zwierzętami.

Z.W.

    

Ładuję stronę