Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Żarłacz biały, ludojad, jeden z największych rekinów drapieżnych

Żarłacz biały, zwany inaczej rekinem ludojadem
mapa występowania rekinów ludojadów

Żarłacz biały, zwany inaczej rekinem ludojadem jest jednym z największych rekinów drapieżnych.  Jest bardzo agresywny i niebezpieczny dla człowieka. Nie należą do rzadkości ataki rekinów na kąpieliskach południowej Australii, Nowej Zelandii, Stanów Zjednoczonych, czy południowej Afryki. Najwięcej żarłaczy białych jest u Wybrzeży Kaliforni, 300 osobników. Człowiek nie jest jednak "przysmakiem" dla rekina. Wiele ataków na ludzi jest "pomyłkami" rekinów. Po zaatakowaniu porzucają one swoją ofiarę i odpływają. Niestety, niejednokrotnie skutki takich spotkań z rekinami są śmiertelne dla człowieka, albo co najmniej drapieżniki te okaleczają ludzi na stałe.

     Rekiny te mają bardzo czuły węch. Potrafią wyczuć jedną kroplę krwi w 115 litrach wody. Polują głównie na foki, delfiny, duże ryby, żółwie morskie. Atakują z impetem, mogą pływać z szybkością 40 km/godz. Żarłacz biały jest długi na ok. 7 metrów i waży ok. 3 ton. Żarłacze białe dożywają 70 lat. Są najdłużej żyjącymi rybami chrzęstnoszkieletowymi.
     Szczęśliwi są plażowicze w Polsce, że  nie muszą się obawiać rekinów, ale na wszelki wypadek możemy sobie pooglądać poniższe zdjęcia, aby porównać, czym się one różnią od bałtyckich dorszy, notabene też ryb drapieżnych.

Z.W.

Ładuję stronę