Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Zamek Maurów

     Maurowie to mieszkańcy dzisiejszej Mauretanii, części Algierii i Maroka. W czasach historycznych byli bardzo wojowniczy i do roku 711 podbili chrześcijańskich Wizygotów i zajęli obecną Hiszpanię i Portugalię. Wywarli ogromny wpływ na architekturę i kulturę zajętych przez siebie ziem. Pozostawili po sobie wiele obiektów budowanych w stylu mauretańskim.

     Jednym z nich jest obronny zamek z przełomu VIII i IX wieku w portugalskim mieście Sintra. Położony on jest na wysokim zboczu nad miastem. Początkowo oczywiście służył do celów obronnych, a po ustąpieniu Maurów w roku 1147 zamek przeszedł pod władanie chrześcijan. Wykorzystywany był też jako mieszkalny dla napływających osadników. Po jakimś czasie odwiedzany tylko przez wiernych dla odprawianych mszy w tamtejszej kaplicy. Niszczony przez kolejne trzęsienia ziemi stał opuszczony.

     Obecnie częściowo odbudowany, przyciąga wielu turystów swymi pięknymi, malowniczymi murami, wkomponowanymi w okoliczne skały. Z zamku rozciąga się pyszny widok na zabytkową Sintrę i okoliczne miejscowości, a przy dobrej widoczności można dostrzec błękitne wody Atlantyku.

     Dzięki zamieszczonym zdjęciom możecie sami ocenić piękno starych murów tego średniowiecznego zamku.

Z.W.

 

Ładuję stronę