Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Być w świętokrzyskim i nie zwiedzić Zamku Krzyżtopór? Nie ma takiej opcji. Pierwszy raz zwiedziłam zamek ponad 28 lat temu. Pamiętam, jakie wtedy zrobił na mnie ogromne wrażenie.
Wspomnienia o jego potędze pozostały do dziś. Z całą pewnością jest to miejsce, które każdy powinien zobaczyć na własne oczy. Magiczne ruiny stojące na uboczu drogi, wyglądające na opuszczone... Tutaj wyobraźnia zaczyna działać... Krzyżtopór kryje wiele tajemnic i jest doskonałym miejscem dla turystów w każdym wieku.
Teraz jako administrator naszego portalu, kiedy zamek posiada u nas multimedialną prezentację, mam przyjemność ponownie do niego powrócić i zanurzyć się w jego historii.
Zbudowany w latach 1627-1644, powstał z 200 tysięcy cegieł i 500 ton palonego wapna, 30 tysięcy dachówek, 11 tysięcy ton piaskowca kwarcytowego. Dla uzyskania wodoodpornej zaprawy dodano ponoć do wapna białka z miliona jaj kurzych. Głównym fundatorem zamku był Krzysztof Ossoliński. Plan był taki, wybudować największy tego typu obiekt w Europie. Budżet przeznaczony na budowę był zbliżony do kwoty rocznego dochodu całej Rzeczypospolitej w tamtym okresie. Powierzchnia Zamku Krzyżtopór zajmowała 1,3 hektara. W zamku były 52 pokoje, 12 sal i 4 dziedzińce. Zamek miał mieć tyle okien, ile dni w roku. W sali jadalnej przez szybę w suficie było widoczne wielkie akwarium. Tej rezydencji dorównywał niegdyś tylko Wersal.
Krzysztof Ossoliński niestety zmarł rok po zakończeniu budowy. Później Zamek Krzyżtopór nie miał szczęścia do właścicieli. Zmieniali się oni bardzo często. Po kilkunastu latach od zakończenia budowy, Szwedzi zdobyli zamek i ograbili go doszczętnie. W 1770 roku ostatecznego zniszczenia dokonał pożar wywołany przez wojska rosyjskie. Pomimo tego, pozostały trwałe, doskonale zachowane ruiny, posiadające niezwykłą wartość historyczną. Dziś zachowało się 90 procent murów oraz 10 procent sklepień. Zamek nigdy nie był przebudowywany, dzięki czemu możemy oglądać, to co z niego zostało, w pierwotnej postaci.
Niedawno, dzięki 12-milionowej inwestycji, zamek wzmocniono, częściowo zrekonstruowano ogrody. Wykonano iluminację świetlną, dzięki której zamek można zwiedzać w nocy.
Obecnie Zamek Krzyżtopór stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.
Strona zamku: https://krzyztopor.org.pl
Prezentacja zamku: https://www.urloplandia.pl/o/zamek-krzyztopor-ujazd-atrakcje-203919#
W sytuacjach wyjątkowych zwiedzanie zamku może być niedostępne lub ograniczone, o czym zainteresowani będą informowani poprzez stronę internetową Zamku Krzyżtopór.
Cennik obowiązuje od dnia 01.01.2024 r.
Dostępne formy płatności za bilety i usługi:
- gotówka
- kartą płatnicza
Jeżeli zwiedzający planują dokonać zapłatę za bilety wstępu oraz usługi świadczone w postaci przelewu, przelew powinien być wykonany "z góry" przed wykonaniem usługi na podstawie wystawionej faktury PRO FORMA. W dniu zwiedzania zostanie przekazana właściwa faktura. Przelewu należy dokonać na konto: 44 1240 2773 1111 0010 5532 4330
Bilet normalny - 20,00 zł/os.
Bilet ulgowy* -17,00 zł/os.
Bilet grupowy (powyżej 20 os.) -16,00 zł/os.
Bilet dla posiadacza KDR, po okazaniu karty-15,00 zł/os.
Bilet lokalny dla mieszkańców Miasta i Gminy Iwaniska-2,00 zł/os.
*Bilet ulgowy przysługuje: uczniom i studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym, kombatantom, pracownikom innych instytucji kultury i muzeów – na podstawie okazanych dokumentów.
Cennik usługi przewodnika po ruinach zamku:
Grupa licząca od 1 do 10 osób – 70,00 zł
W przypadku grup zorganizowanych liczących powyżej dziesięciu osób cena usługi przewodnika jest sumą kwoty usług i dla grupy 10-osobowej plus 10,00 zł za każdą rozpoczętą dziesiątkę zwiedzających. Istnieje możliwość dołączenia do grupy osób zwiedzających indywidualnie po dokonaniu opłaty w kasie - 7,00 zł od osoby.
Pakiety dla grup zorganizowanych:
Warsztaty artystyczne, cena: 35,00 - 45,00 zł/os.
Lekcja historyczna, cena: 30,00 - 40,00 zł/os.
Legendy Krzyżtoporskie, cena: 30,00 - 40,00 zł/os.
Warsztaty świąteczne, cena: 35,00 zł/os.
Noc z duchami, cena: 65,00 zł/os.
Andrzejkowa noc magii i wróżb, cena: 65,00 zł/os.
Prosimy pamiętać, że:
1. Nie ma możliwości rozpoczęcia zajęć przed wyznaczoną godziną
2. W przypadku rezygnacji należy jak najszybciej odwołać zajęcia, telefonicznie bądź drogą elektroniczną
3. Zwiedzanie i przeprowadzanie lekcji w innych terminach do uzgodnienia
Uwaga! Nie prowadzimy zajęć z grupami bez wcześniejszej rezerwacji
Nocne zwiedzanie zamku Krzyżtopór:
Wersja STANDARD, cena: 40,00 zł/os.
Wersja PREMIUM, cena: 60,00 zł/os.
Sprzedaż biletów będzie prowadzona na pół godziny przed rozpoczęciem zwiedzania obiektu.
W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa turystom zwiedzanie nocne będzie odbywać się wyłącznie z usługą przewodnika.
Nie dopuszcza się nocnego zwiedzania obiektu indywidualnie.
UWAGA:
W przypadku rezygnacji ze zwiedzania nocnego prosimy o kontakt telefoniczny pod numer telefonu 15 860 11 33.
Pozostałe usługi:
Ceremonie ślubne, cena: od 500,00 zł
Sesje fotograficzne, cena: od 250,00 zł
W przypadku planowania użycia drona nad terenem Instytucji Kultury Zamek Krzyżtopór w Ujeździe należy uzyskać zezwolenie Dyrektora.
Zapytanie w tej sprawie proszę kierować na adres: krzyztopor@krzyztopor.org.pl
TRASY ZWIEDZANIA:
TRASA ZIELONA: TRASA ZWIEDZANIA BASTIONÓW
1.1. Początek trasy. Wejście z dziedzińca głównego po lewej stronie schodami do góry.
1.2. Wyjście na bastiony. Pałac otaczają fortyfikacje w postaci wału ziemnego, umocnionego murem kamiennym, usypanego na planie pięcioboku, z pięcioma bastionami w narożnikach. Bastiony stanowiły miejsce dla obrońców i do ustawiania dział. Ich kształt, wielkość i usytuowanie umożliwiały prowadzenie skutecznego ostrzału we wszystkich kierunkach. Symboliczne nazwy bastionów zachowały się na najstarszym planie Krzyżtoporu.
1.3. Bastion „Szary mnich”. Na wprost widać następny bastion „Korona”. Z bastionu „Korona” widać:POZOSTAŁOŚCI OGRODÓW włoskich, które zajmowały powierzchnię ok. 1,7 ha. Dziś zachowały się ruiny altany ogrodowej, murki i dwie kamienne sadzawki, w kształcie eliptycznym i czterolistnym. Odtworzono niektóre alejki, prezentujące pierwotny podział kwater. MOGIŁĘ w cieniu dwóch drzew, upamiętniającą 19 Polaków z Ostrowca Świętokrzyskiego, rozstrzelanych w tym miejscu przez Niemców w 1944 roku w odwecie za ostrzelanie przez partyzantów samochodu okupacyjnego starosty opatowskiego. W wyniku ostrzału zginęła ciężarna żona starosty.
1.4. Bastion „Wysoki rondel” lub „Wielki barbakan” i wieża ośmioboczna.
1.5. Bastion „Oto dla Ciebie”.
1.6. Do wyjścia. Bastion „Smok”. Ta część fortyfikacji po przeprowadzeniu szczegółowych badań została zaadaptowana na potrzeby wybudowania sali muzealnej i mniejszej sali multimedialnej. Wewnątrz znajdują się również duży hol i toalety, dostępne z dziedzińca głównego po prawej stronie. Obok bastionu „Smok” znajduje się zejście na dół na dziedziniec.
TRASA GRANATOWA I NIEBIESKA: TRASA ZWIEDZANIA OFICYNY I PAŁACU
2.1. Początek trasy. Wejście z dziedzińca głównego po lewej stronie.
2.2. Wyjście na piętro schodami.
2.3. Na piętrze w budynku bocznym, gospodarczym mieściły się prawdopodobnie pokoje gościnne i dla służby. Wnętrze było pierwotnie podzielone, ściankami działowymi, na pokoje przechodnie w układzie amfiladowym. W murze od strony dziedzińca zachowały się piece, kominek i kanały grzewcze.
2.4. Wieża ośmioboczna. W górnych kondygnacjach w wieży znajdowały się gabinety Ossolińskich z biblioteką, a pomiędzy nimi w stropie – wg licznych przekazów – legendarne szklane akwarium z egzotycznymi rybami.
2.5. Sala balowa i jadalna. Były najbardziej reprezentacyjnymi pomieszczenia w pałacu, tu odbywały się uczty i bale. Sala balowa mieściła się prawdopodobnie nad salą jadalną (widoczny jest poziom, na którym znajdował się strop) i zajmowała dwie górne kondygnacje. Dalej przechodzi się aluminiową kładką i kręconymi schodami na dół na poziom parteru.
2.6. W tym miejscu znajdowała się kuchnia z aneksem i kredens, czyli pomieszczenie, w którym trzymano zastawy stołowe. Widać zachowany oryginalny piec i komin piecowy.
2.7. Dziedziniec gospodarczy, kuchenny.
2.8. Wyjście z dziedzińca gospodarczego bramą z kamiennymi odbojnicami, umożliwiającą dowóz towarów.
2.9. Wejście bramą do sieni przejazdowej wokół dziedzińca eliptycznego. DZIEDZINIEC ELIPTYCZNY znajduje się w środku części pałacowej i wyróżnia się bogatą dekoracją fasady: boniowaniem tynku, niszami prostokątnymi oraz w kształcie okrągłym i czterolistnym, w których pierwotnie umieszczone były wizerunki przedstawicieli rodzin magnackich, spokrewnionych z Ossolińskimi, a poniżej podpisy. Dominującym elementem zdobniczym jest motyw łuku triumfalnego. Patrząc w górę widać zarys najwyższej kondygnacji, przypominający dziurkę od klucza.
2.10. Przejście z sieni do pomieszczeń z rekonstruowanymi półokrągłymi sklepieniami, a następnie na parter budynku bocznego, gdzie znajdowały się pomieszczenia o przeznaczeniu gospodarczym. W połowie sali znajduje się platforma, z której można oglądać wyeksponowany fragment oryginalnej posadzki ceglanej.
TRASA BŁĘKITNA: TRASA ZWIEDZANIA ŹRÓDŁA I OGRODÓW
3.1. Początek trasy. Zejście z poziomu parteru za dziedzińcem eliptycznym korytarzem na dół do wieży ośmiobocznej.
3.2. Do ogrodów. Obecnie wyjście do ogrodów jest zagrodzone kratą. Można do nich dojść po wyjściu z zamku za ogrodzeniem.
3.3. Bastion „Wysoki rondel”. Ogrody zamkowe (patrz: 1.3.).
3.4. Do zamku. Wejście bramą w murze obronnym.
3.5. Do wyjścia. Wyjście korytarzem na górę na dziedziniec eliptyczny.
TRASA ŻÓŁTA: TRASA ZWIEDZANIA PIWNIC.
4.1. Początek trasy. Zejście z dziedzińca głównego po lewej stronie schodami na dół.
4.2. Piwnice oficyny – stajnie. Na poziomie piwnic w budynkach bocznych znajdowały się stajnie, które mogły pomieścić przynajmniej 100 koni. Konie jadły z marmurowych żłobów, a w niszach naprzeciwko okien piwnicznych umieszczone były lustra, które doświetlały wnętrza, odbijając światło.
4.3. Po prawej stronie znajduje się wyjście wąskimi schodkami na dziedziniec gospodarczy.
4.4. Z dziedzińca gospodarczego widać kaplicę zamkową (część pałacu z zachowanymi tynkami), która przypomina, że fundator był gorliwym katolikiem.
4.5. Ponowne zejście do piwnic.
4.6. Przejście do pomieszczeń gospodarczych ze zrekonstruowanymi sklepieniami z czerwonej cegły, które mogły pełnić funkcję magazynów.
4.7. Przejście do piwnic pod galeriami wokół dziedzińca eliptycznego. Podłożem jest skała, na której posadowiono mury rezydencji.
4.8. Przejście tunelem pod wieżę ośmioboczną i do źródła.
4.9. Cysterna i źródło. Za wieżą ośmioboczną znajduje się cysterna, a w jej przyziemiu źródło, które stanowiło niezależne ujęcie, zaopatrujące zamek w wodę. Ma ona ponoć doskonały smak i lecznicze właściwości. Do cysterny można zajrzeć przez metalową kratę.
4.10. Przejście tunelem do góry prowadzi obok wyjścia do ogrodów, które obecnie jest zagrodzone kratą.
4.11. Do wyjścia. Wychodząc na górę długim korytarzem, można zaobserwować symetrię budowli. Trasa kończy się wyjściem na dziedziniec eliptyczny.
TRASA CZERWONA: TRASA ZWIEDZANIA PIWNIC DLA ODWAŻNYCH.
UWAGA !!! TRASĘ NALEŻY DOŚWIETLIĆ ŚWIATŁEM LATARKI
5.1. Początek trasy: „trasa z utrudnieniami – niski strop”. Trasa łączy dwa odcinki trasy żółtej na poziomie piwnic. Ze względu na słabe oświetlenie należy zabrać ze sobą latarkę.
5.2. Przejście pod niskim stropem.
5.3. Dalej trasą pomarańczową.
Artykuł sponsorowany