Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Wyspy Zielonego Przylądka

     Czy przyjdzie niedługo moda na wypoczynek na Wyspach Zielonego Przylądka? Są to wyspy leżące 570 kilometrów na zachód od Przylądka Zielonego w Afryce. Dzielą się na Wyspy Zawietrzne i Wyspy Podwietrzne. Jest to dawna kolonia portugalska i ten język jest obowiązującym i urzędowym. Na ulicach zaś mówi się po kreolsku. W szkołach obcym językiem obowiązkowym jest też język francuski, więc można się tam porozumieć w tych trzech językach, lub nawet tworząc składnię tych trzech języków jednocześnie.

     Mili i sympatyczni ludzie na pewno pomogą w zrozumieniu się wzajemnym. Tym bardziej, że są oni naprawdę towarzyscy, ich motto to "no stress", a najchętniej spędzają czas na wzajemnych odwiedzinach i impezach organizowanych z najróżniejszych powodów i bez żadnych powodów także.

     Wyspy w czasach ich odkrycia w 1456 roku były niezamieszkałe. W 1513 roku przeprowadzono pierwszy spis ludności, wg niego żyło na nich 162 mieszkańców, w tym 58 białych osadników, 16 wolnych Murzynów i 12 duchownych. Pozostali to żołnierze i więźniowie. Niestety, nie znamy ilości niewolników, których spis nie obejmował. Szacuje się, że było ich ok. 13.000. W latach 1500 - 1620 jedna z wysp - Santiago, była centrum handlu niewolnikami.

     Mieszkańcy wysp nazywają się Kabowerdeńczykami i są głównie potomkami dawnych niewolników i portugalskich kolonistów. Jest ich na wyspach ok. 435.000. Większość Kabowerdeńczyków mieszka jednak za granicą. W samych Stanach Zjednoczonych ok. 500.000 osób.

     Wyspy są zróżnicowane pod względem krajobrazowym. Najlepsze plaże są na wyspie Sal. Sao Vicente to najbardziej radosna, rozśpiewana i roztańczona wyspa archipelagu. Najlepsze szlaki górskie znajdziemy na Santo Antao. Jest to najbardziej malownicza wyspa, trasy wymagają niezłej kondycji fizycznej, ale dla wspaniałych widoków słynnych wąwozów warto się wybrać na taką eskapadę. Na wyspie Fogo znajduje się czynny i największy na archipelagu wulkan Pico de Fogo (2.829 m n.p.m.). Można tam zaobserwować prawdziwie księżycowy krajobraz i niezwykłą, czarną plażę Fonte Vila. Wypijemy tutaj też najlepszą i najbardziej aromatyczną kawę Cafe do Fogo.

     Na zdjęciach poniżej przedstawiamy Wyspy Zielonego Przylądka w całej swojej krasie. Zapraszamy do ich odwiedzenia.

Z.W.

Wyspy Zielonego Przylądka na mapie
Ładuję stronę