Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Wyspy Salomona

     Archipelag Wysp Salomona podzielony jest pomiędzy dwa państwa: jedno brzmi tak, jak nazwa archipelagu, czyli Wyspy Salomona, a drugie to Papua-Nowa Gwinea. Składa się z wielu wysp różnej wielkości, od wysp wulkanicznych, aż po atole koralowe. Największa z nich to Bougainville.

     Klimat tropikalny panujący na wyspach i otaczający je ocean powodują, że temperatura w dzień wynosi 25 -32oC, a w nocy 13 - 15oC. Od kwietnia do października panuje klimat suchy, a od listopada do marca pora deszczowa, sopowodowana przez monsun północno-zachodni. Cyklony powstające w rejonie Wysp Salomona i na Morzu Koralowym zwykle szczęśliwie omijają archipelag i kierują się w stronę Vanuatu i Nowej Kaledonii, lub w dół wybrzeża Australii.

     Wyspy Salomona odkryte zostały przypadkowo przez hiszpańskiego żeglarza Alvaro Mendaña de Neyra w 1568 roku. Zapędził się on w tamte, dalekie strony szukając Ofiru - tajemniczego miejsca, w którym miały znajdować się kopalnie złota króla Salomona. Od tego władcy archipelag został nazwany jego imieniem. Gorączka złota, która opanowała Mendaña spowodowała, że popłynął w dalsze poszukiwania, zapominając o odkrytych wyspach. Dopiero 30 lat później postanowił tam powrócić, lecz niestety nie odnalazł ich. Wyspy na kolejne 200 lat czekały na swojego następnego "odkrywcę".

     Wśród mieszkańców archipelagu królowało ludożerstwo, a ich wierzenia w siłę mana, która znajdowała się w czaszce, skutkowały obcinaniem głów swoim przeciwnikom.

     Dopiero w roku  1768 r. ujrzał je ponownie w trakcie swej podróży dookoła świata Francuz Louis Antoine de Bougainville. Na pamiątkę jego imieniem nazano największą wyspę archipelagu - Bougainville.

     Pomimo swojemu atrakcyjnemu położeniu, wyspy nie są tłumnie odwiedzane przez turystów. Mają piękne plaże, czyste wody oceaniczne zachęcają dą kąpieli a  i klimat sprzyjający. Może czekają na swoje kolejne "odkrycie", tym razem dla turystyki?

Z.W.

położenie na mapie Wysp Salomona
Ładuję stronę