Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Wyspa Świętej Heleny, wyspa położona na Oceanie Atlantyckim

położenie Świętej Heleny
żółw - mieszkaniec wyspy
figlarne delfiny przy brzegu wyspy
pierwszy dom Napoleona
Longwood House, tu mieszkał i zmarł Napoleon
Napoleon na Świętej Helenie
droga do grobu Napoleona
grób Napoleona już pusty
grób Napoleona - XIX wieczny sztych
banknoty Świętej Heleny
monety Świętej Heleny

Wyspa Świętej Heleny jest jedną z trzech wysp wchodzących w skład brytyjskiego terytorium zamorskiego: Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha. Położona na Oceanie Atlantyckim ok. 1.900 km od południowo-zachodniego wybrzeża Afryki.

Powierzchnia wyspy to 122 km(17 x 10 km). Zamieszkuje ją 4.255 osoby. Jest wyspą wulkaniczną, a komunikację z powodu braku lotniska stanowią jedynie statki kursujące do RPA i Wielkiej Brytanii. Walutą jest funt Świętej Heleny sztywno związany w stosunku 1:1 z funtem szterlingiem.

Z tego powodu, że wyspa ta jest oddalona od wybrzeży, a w XIX wieku wydawało się, że była na krańcach świata został tu zesłany Napoleon Bonaparte. Dokonali tego Anglicy, którzy pojmali go po przegranej bitwie pod Waterloo. Chcieli być pewni, że nigdzie nie ucieknie. 

I tak się stało. Szans na ucieczkę rzeczywiście nie było. Napoleon najpierw przebywał u angielskiego kupca Williama Balcombe, a potem przygotowano specjalnie dla niego Longwood House, gdzie przebywał aż do swojej śmierci w dniu 5 maja 1821 roku. Zmarł na raka żołądka i został pochowany na wyspie, skąd jego zwłoki zostały przewiezione do Francji.

Wyspa jest malownicza, a że dostęp do niej jest ograniczony odwiedza ją niewielu turystów. Wchodząc do naszej małej galerii odwiedzać ją (co prawda wirtualnie) możemy o każdej porze, kiedy tylko chcemy.

Jak dostać się na wyspę św Heleny?

Linią lotniczą Airlink (SAA).

Z.W.

Ładuję stronę