Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Wyspa Jersey

     Wyspa Jersey, należąca do Wysp Normandzkich jest położona na Kanale La Manche tuż przy wybrzeżach francuskich. Nie jest jednak wyspą francuską. Jest dependencją Korony brytyjskiej. Co to oznacza? Zależność od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wynika z tradycji, a nie z mocy prawa. Formalnie monarcha brytyjski jest głową Jersey, ale posiada ona własny, niezależny parlament i sądownictwo. Prowadzi swoją własną politykę finansową, a walutą jest funt Jersey, wymienialny w stosunku 1:1 z funtem szterlingiem. Nie jest członkiem Unii Europejskiej.

     Ze względu na prowadzoną własną politykę fiskalną, niezależną od Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej stała się tzw. rajem podatkowym, na równi z Wyspą Man i Guernsey. Niej jest jednak do końca niezależna. Za jej obronę i bezpieczeństwo odpowiada Wielka Brytania.

    Jersey ma powierzchnię 112 km2 i około 100.000 mieszkańców. Ciekawostką jest to, że jednostką administracyjną Jerseyboliwaty. Tak się nazywały okręgi administracji w przedrewolucyjnej Francji. Dzisiaj już nigdzie nie obowiązują, oprócz Jersey i Guernsey - wyspiarskiej części dawnego władztwa Normandii.

     Poniżej prezentujemy kilka zdjęć tej pięknej wyspy.

Z.W.

    

położenie wyspy Jersey
mapa Jersey
Ładuję stronę