Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Wyspa Hvar

     Już za tydzień rozpoczynają się wakacje (jak ten czas szybko leci!). Wielu naszych rodaków odwiedzi południową Europę, a sporo z nich zawita do Chorwacji. Jednym z atrakcyjnych rejonów tego śródziemnomorskiego kraju jest wyspa Hvar. Leży ona na przepięknym Adriatyku, wzdłuż chorwackiego wybrzeża. Ma wydłużony kształt (68 kilometrów długości, a szerokość od 3 do 9,5 kilometra), a środek posiada górzysty. Największe wzniesienie to Sveti Nikola (626 m n.p.m.).

     Wyspa jest bardzo malownicza, ale uwaga, ma bardzo niebezpieczne i kręte drogi. Jest nawet takie chorwackie powiedzenie, jeśli komuś się źle życzy (w tłumaczeniu na polski): "obyś zginął na drogach Hvaru!". Słońce świeci tam średnio przez 2.724 godziny w roku (7,5 godziny dziennie). Dlatego też świetnie rozwija się turystyka. Oprócz niej, ludność utrzymuje się z rybołówstwa i uprawy winnej latorośli, oliwek, oraz fig. Również uprawia się na niej lawendę i rozmaryn.

     Największe miasta wyspy to: Hvar, Jelsa i Stari Grad. Właśnie Równina Starego Hradu, jako krajobraz kulturowy została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

     A więc do zobaczenia na wyspie Hvar!

Z.W.

    

Ładuję stronę