Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Nowa multimedialna wystawa w Bunkrach Blüchera w Ustce

 W długi, deszczowy, listopadowy weekend 2013 roku Ustka wzbogaciła się o kolejną atrakcję. Jest to multimedialna, stała wystawa w Bunkrach Blüchera.

      Już z daleka witają nas napisy informujące o tej atrakcji. W bramie młoda, piękna żołnierka z karabinem informuje i zaprasza.
       Dzieci będą w siódmym niebie bawiąc się dużym działem, które można obracać i kierować lufą. Zupełnie nietypowy plac zabaw. Trzeba tylko uważać, aby przypadkiem nie załadować ostrej amunicji. Dorośli za to mogą postrzelać sobie z tejże amunicji na strzelnicy, lub bez amunicji,  za to z łuku. Złaknieni mogą posilić się w polowej, żołnierskiej kuchni.
       Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie kręcące się bez przerwy tu i ówdzie podejrzane typki przebrane w historyczne mundury żołnierskie różnych formacji. Niektórzy nawet wyposażeni są w karabiny. Może dlatego czujemy się tak bezpiecznie. W razie zmasowanego ataku nieprzyjaciela możemy przecież schować się do bunkra, który zbudowali onegdaj hitlerowcy, a podarowali nam nasi sojusznicy.
        W bunkrze wita nas awatar w 3D , który opowiada o swoich przeżyciach wojennych związanych ze Stolpmünde (nazwa Ustki do 1945 roku). W sąsiednim pomieszczeniu zaadoptowanym na żołnierską sypialnię śpi i niesamowicie chrapie zmęczony służbą wojak. Jest tak realistyczny, że chciałoby się położyć na sąsiednim łóżku i potowarzyszyć mu w odpoczynku (chyba, że ktoś nie zaśnie przy takim akompaniamencie). Realistycznie również przedstawione są postacie trzech żołnierzy rozprawiających w kantynie o swoich wojennych historiach (a może o pięknych kobietach, wypitych kwasiborkach lub niewybrednych dowcipach?), radiotelegrafisty i wojaka korzystającego z dobrodziejstw higieniczno-latrynowych. Możemy też wirtualnie przymierzyć mundur niektórych formacji wojskowych, a nawet zrobić sobie w tym wirtualnym mundurze zdjęcie. Jest też wiele autentycznych nagrań, zdjęć i akcesoriów.
        Dzięki zaangażowaniu grupki entuzjastów stworzono bardzo ciekawe muzeum, które umila pobyt w Ustce, a także informuje o jej historii w sposób bardzo nowoczesny i interesujacy.
        W imieniu Urloplandii polecamy i zapraszamy.

bunkry Blüchera zapraszają już z daleka
dzieci bawią się na dziale
dorośli idą na całość
bilety kupujemy z humorem
sprawdzamy jak smakuje żołnierskie jedzonko
przewodnik już czeka
wita nas uśmiechnięty strażnik
po przekroczeniu tego progu porzuć wszelką nadzieję
awatar opowiada swoje wojenne historie
chrapiący  żołnierz pogrążony we śnie
ciekawe co mu się śni?
trzej żołnierze opowiadający sobie dykteryjki
radiotelegrafista przy pracy
ważne żołnierskie sprawy załatwia się niekoniecznie w samotności
bunkry Blüchera zapraszają
Ładuję stronę