Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Wieża Herkulesa

     Wieża Herkulesa (Torre de Hércules) jest  najstarszą na świecie, działającą latarnią morską. Powstała za czasów Imperium Rzymskiego na przełomie rządów dwóch cesarzy Imperium: Nerona i Wespazjana, 40 - 80 r. n.e. Znajduje się w hiszpańskiej Galicji, w mieście La Coruña. Ma 57 metrów wysokości i jest trzecią najwyższą latarnią morską w Hiszpanii.

     W miejscu tym w I w. n.e. znajdował się rzymski port Brigantium. Był on ważnym ośrodkiem handlowym, ale przede wszystkim pełnił strategiczną rolę w działaniach wojennych, a mianowicie planowano stąd ekspansję na zamorskie terytorium Bretanii. Kształt latarni był nieco inny. Prawdopodobnie była okrągła, a na jej szczyt prowadziły schody, które oplatały budowlę z zewnątrz.

     W średniowieczu wieża podupadła, straciła na swoim znaczeniu, więc przebudowano ją na fortyfikację. Obecny kształt uzyskała w 1791 roku. Jej światło widoczne jest nawet z odległości 40 km. Jest udostępniona do zwiedzania, lecz wiąże się to z trudem wspięcia się po 242 schodach. Za to z wierzchołka roztacza się wspaniały widok na miasto, wybrzeże i ocean. U stóp budowli znajduje się wielka róża wiatrów i Parque Escultórico, w którym znajduje się 18 rzeźb związanych z legendami  związanymi z Wieżą Herkulesa.

     Ten niezwykle interesujący obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

     Widać więc, że Hiszpania to nie tylko piękne plaże i gorące słońce. Zapraszamy do Galicji i pięknego miasta La Coruña.

 Z.W.

Ładuję stronę