Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Wszystko zaczęło się od Akwilei, starożytnej Akwilei. Miasto to było oprócz Rzymu, Mediolanu i Kapui jednym z najważniejszych w tym rejonie. Założyli go, Rzymianie 180 lat p.n.e. W 452 roku Hunowie najechali i zniszczyli miasto, a mieszkańcy uciekli. Dla bezpieczeństwa osiedlili się na pobliskich lagunach: w Grado i zakładając nowe miasto – Wenecję. Miejsce było na tyle bezpieczne, że można było bronić się skutecznie przed atakami nieprzyjaciół.
Z czasem stała się państwem-miastem, jako republika. Ludność bogaciła się dzięki wpływom i kontroli nad wybrzeżem Adriatyku, Wyspami Egejskimi, Korfu, Kretą, Cyprem i innymi wyspami, ale także prowadząc handel ze Wschodem.
Jako że jest położona na wielu bagnistych wyspach, jest miastem kanałów i wydaje się, jakby była budowana na wodzie. Środkiem komunikacji są tramwaje wodne (vaporetto) lub przemieszczać się trzeba na piechotę. A jest co zwiedzać. Patronem Wenecji jest święty Marek.
Jego relikwie są złożone w bazylice jego imienia. Bazylika jest położona przy placu św. Marka, najbardziej znanego placu w całej Wenecji. Najbardziej interesujące miejsca to również: Pałac Dożów, Most Westchnień, wieża zegarowa, Prokuracja, Most Rialto, Kanał Grande, Piazzetta di San Marco i wiele innych. Wszystkie trudno wymienić.
Światową sławę zyskał karnawał w Wenecji, a jego symbolem sławne na cały świat maski. W Wenecji odbywa się też znany festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej.
Ze względu na swoje unikatowe położenie i architekturę znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz masek symbolem Wenecji są gondole i gondolierzy, którzy kiedyś przewozili mieszkańców, a teraz turystów spragnionych romantycznych chwil (bardzo często w objęciach ukochanych osób). Dla podkreślenia tego nastroju skomponowana została barkarola – pieśń gondolierów dla zabawiania swoich pasażerów.
Zagłębiając się w plątaninę uliczek, trzeba uważać, aby się w nich nie zagubić. I to jest właśnie urok tego pięknego miasta, które jest jednym z najbardziej znanym, lubianym i odwiedzanym na całym świecie.
Poza miesiącami zimowymi, przez cały rok.
Co roku między październikiem i styczniem.
Krótka, 3-dniowa wycieczka do Wenecji, to koszt ok. 400 zł.
Wstęp do Wenecji jest płatny i wynosi 5 euro za jeden dzień.
Przejażdżka gondolą po Canale Grande, symbolem Wenecji, kosztuje 80-100 euro w zależności od pory dnia.
Do gondoli może wejść maksymalnie 5 osób, a co za tym idzie cena rejsu może wynieść ok. 16 euro od osoby.
Rejs trwa 30 minut. Łodzie prowadzone są przez doświadczonych gondolierów
w charakterystycznych białych bluzkach w granatowe paski. W całej Wenecji działa obecnie 433 licencjonowanych gondolierów i 180 tzw. zmienników,
Pizza (kawałek) od 2 euro (zimą) do 4 – 5 euro (w sezonie).
Kawa od 1 euro (w Mestre) do nawet 4 euro za filiżankę kawa na zimno 3-4 euro.
Słynne weneckie cicchetti kosztują 1 euro, a aperol spritz lub campari spritz 2,5 albo 3,5 euro
lody od 2 do 4 euro za gałkę.
Obiad dla dwóch osób w restauracji od 15 do ok. 50 euro.
Piwo, ok. 4 euro
Warto pamiętać też, że im dalej od centrum, Ponte Rialto czy placu św. Marka, tym ceny w Wenecji maleją.
Przy zamawianiu warto pamiętać też o kilku rzeczach, których nie warto robić, aby nie "wkurzyć" Włocha. Zbrodnią absolutną numer jeden jest poprosić o pizzę z ananasem. Zbrodnią numer dwa jest prośba o sos czosnkowy do pizzy. Nie proś też o pizzę pół na pół. A pizzę jedz po prostu rękami. Nie pytaj, czy w spaghetti alla carbonara jest dodana śmietana. Włoska carbonara nie zawiera śmietany. Jej sos powstaje na skutek zmieszania żółtka, sera i wody z ugotowanego makaronu. Do jedzenia nie dostaniesz łyżki, je się je samym widelcem. No i nie zamawiaj cappuccino po kolacji;)
Fondaco dei Tedeschi
Liberia Acqua Alta
Ogrody Królewskie
Bazylika Św. Marka
Bazylika Sanata Maria Della Salute
Most Rialto
Targ Rialto
Kąpać się w kanałach.
Chodzić skąpo ubranym, np. w strojach kąpielowych.
Wprowadzać do miasta rowerów.
Przygotowywać i spożywać posiłków w miejscach publicznych.
Śmiecić.
Karmić ptaków.
Trzeba uważać na kieszonkowców i bezczelne mewy.
Z.W.