Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Wenecja - miasto na wodzie

   

  Wszystko zaczęło się od Akwilei, starożytnej Akwilei. Miasto to było oprócz Rzymu, Mediolanu i Kapui jednym z najważniejszych w tym rejonie. Założyli go Rzymianie 180 lat pne. W 452 roku Hunowie najechali i zniszczyli miasto, a mieszkańcy uciekli. Dla bezpieczeństwa osiedlili się na pobliskich lagunach: w Grado i zakładając nowe miasto – Wenecję. Miejsce było na tyle bezpieczne, że można było bronić się skutecznie przed atakami nieprzyjaciół.

     Z czasem stała się państwem-miastem, jako republika. Ludność bogaciła się dzięki wpływom i kontroli nad wybrzeżem Adriatyku, Wyspami Egejskimi, Korfu, Kretą, Cyprem i innymi wyspami, ale także prowadząc handel ze Wschodem.

    Jako, że jest położona na wielu bagnistych wyspach jest miastem kanałów i wydaje się, jakby była budowana na wodzie. Środkiem komunikacji są tramwaje wodne (vaporetto) lub przemieszczać się trzeba na piechotę. A jest co zwiedzać. Patronem miasta jest święty Marek.

Jego relikwie są złożone w bazylice jego imienia. Bazylika jest położona przy placu św. Marka, najbardziej znanego placu w całej Wenecji. Najbardziej  interesujące miejsca to również: Pałac Dożów, Most Westchnień, wieża zegarowa, Prokuracja, Most Rialto, Kanał Grande, Piazzetta di San Marco i wiele innych. Wszystkie trudno wymienić.

     Światową sławę zyskał karnawał w Wenecji , a jego symbolem sławne na cały świat maski. W Wenecji odbywa się też znany festiwal filmowy i biennale sztuki współczesnej.

     Ze względu na swoje unikatowe położenie i architekturę znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oprócz masek symbolem Wenecji są gondole i gondolierzy, którzy kiedyś przewozili mieszkańców, a teraz turystów spragnionych romantycznych chwil (bardzo często w objęciach ukochanych osób). Dla podkreślenia tego nastroju skomponowana została barkarola – pieśń gondolierów dla zabawiania swoich pasażerów.

     Zagłębiając się w plątaninę uliczek trzeba uważać, aby się w nich nie zagubić. I to jest właśne urok tego pięknego miasta, które jest jednym z najbardziej znanym, lubianym i odwiedzanym na całym świecie.

Z.W.

Ładuję stronę