Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Warzęcha

     Warzęcha jest ptakiem brodzącym i na pierwszy rzut oka jest trochę podobna do naszego bociana. W odróżnieniu od niego różni się tylko wielkością (jest od niego mniejsza), ubarwieniem nóg (warzęcha czarne ma nogi a bocian czerwone) i dzioba. Dziób warzęchy jest czarny, na końcu żółty, spłaszczony i podobny do długiej łyżki do butów.

     Dziobem tym w czasie szukania pożywienia pod powierzchnią wody porusza energicznie, wykonując łukowate ruchy. Jej pożywienie to drobne zwierzątka wodne: mięczaki, skorupiaki, rzadziej ryby i żaby, ale też robaki, larwy i owady.

     Zamieszkuje brzegi zbiorników wodnych (delty rzek, jeziora, stawy i bagna) zachodniej i południowej Europy, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu, oraz Azji Południowej po Indie i Cejlon. Zimuje w Afryce i południowej Azji. Odwiedza też, chociaż sporadycznie Polskę.

     Buduje duże gniazda ukryte pomiędzy trzcinami, w zaroślach, krzakach, lub zwyczajnie, na drzewach. Gniazda są używane przez wiele lat i mogą osiągać naprawdę duże rozmiary. Często występuje w dużych koloniach lęgowych po kilkaset, lub nawet po kilka tysięcy par, nierzadko z innymi gatunkami z rodziny ibisowatych.

     Poniżej galeria zdjęć warzęch podczas żerowania, lotu, czy pozowania do kamery.

Z.W.

Ładuję stronę