Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Waruga

     Ten oryginalny ptak, wyglądający jak gdyby miał dwa dzioby: jeden wiadomo gdzie, a drugi z tyłu głowy, mieszka w subsaharyjskiej Afryce, w małej części Półwyspu Arabskiego i na Madagaskarze. Żyje głównie na rozlewiskach, ale też i na sawannach, w pobliżu zbiorników wodnych, cieków i innych miejsc w których występuje woda. Przecież w końcu jest ptakiem brodzącym.

     Generalnie żywi się płazami, ale do swego menu zalicza też ryby, krewetki, owady i małe gryzonie. Poluje brodząc w płytkiej wodzie, a w dodatku wymachuje skrzydłami, co powoduje panikę wśród drobnej zwierzyny, wyganiając ją ze swoich kryjówek. Nieraz poluje również w locie, zgarniając dziobem np. kijanki.

     Warugi budują fantastyczne gniazda. Są one kuliste, zamknięte, o średnicy do 1,5 m. Same ptaki mają ok. 60 cm długości, więc taka kula w środku ma wystarczająco dużo miejsca dla parki warug wraz z pisklętami. Gniazdo zbudowane jest z olbrzymiej ilości patyków sklejonych błotem. Cała konstrukcja może ważyć nawet 50 kg. Co ciekawe, zewnątrz gniazdo przyozdobione jest różnymi kolorowymi przedmiotami znalezionymi przez te ptaki. Po wybudowaniu gniazda odbywa się niezwykła "ptasia uroczystość", podczas której odprawiają one taniec w swoim ptasim rytuale. Niektórzy z tubylców twierdzą, że warugom podczas budowy gniazda pomagają inne ptaki. Wynika to może stąd, że np. wikłaki, gołębie, czy gwarki dobudowują swoje gniazda do gniazd warug.

     Jako ciekawostkę można dodać, że warugi odprawiają w niewielkich gronach, do 10 ptaków dziwny rytuał, w czasie którego biegają w kółko, okrążają się wzajemnie, stroszą czuby i udają kopulację, do której jednak nie dochodzi. Ot, taka sobie ptasia zabawa.

     Tubylcy wierzą też, że trafienie kogoś przez piorun jest spowodowane próbą okradzenia przez niego gniazda warugi.

     Poniżej na fotografiach przedstawiamy te ciekawe i oryginalne ptaki.

Z.W.

 

    

Ładuję stronę