Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Vence

     Jeśli kiedyś będziecie w południowo-wschodniej Francji na Lazurowym Wybrzeżu, czy w Prowansji, skręćcie lekko kierownicą swojego samochodu i odwiedźcie VenceSaint-Paul-de-Vence. Są oddalone od siebie zaledwie o 3 kilometry, a jakże piękne są te miasteczka. Wąskie, kręte uliczki, pełne zakamarków mają już ponad tysiąc lat. Ciekawe, kto po nich chodził przez te wszystkie lata.

     Klimat tych miasteczek zachęca do osiedlenia się ludzi, którzy są wrażliwi na piękno. Nic dziwnego, że przyciąga wielu artystów i ludzi sztuki. Do tych najbardziej zananych tam mieszkających należą:

     Angielski pisarz David Herbert Lawrence, autor m. in. powieści "Kochanek Lady Chaterley". Zmarł w Vence w roku 1930 w wieku 45 lat.

     Marc Chagall, czołowy przedstawiciel kubizmu, od 1949 do 1966 roku mieszkał w Vence, a potem aż do swojej śmierci w 1985 roku w Saint-Paul-de-Vence.

     Henri Matisse, najsłynniejszy fowista, przebywał w Vence prze 4 lata, od 1947 roku, kiedy pracował przy realizacji budowy i wystroju Chapelle du Rosaire (kaplica Matki Boskiej Różańcowej).

     Witold Gombrowicz, jeden z najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury współczesnej, który mieszkał i tworzył po polsku w Vence od 1964 roku, aż do swojej śmierci w 1969 roku.

     Zapraszamy do galerii fotografii, a potem do odwiedzenia tych pięknych miasteczek.

Z.W.

.


  

Ładuję stronę