Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Västgötaspets

     Trudno jest w Polsce spotkać rasowego västgötaspetsa. Inne nazwy psa tej rasy to: szwedzki vallhund, pies Gotów, czy szpic owczarski. Należy do grupy szpiców i psów pierwotnych, chociaż niektórzy znawcy (np. Häns Räber) uważają, że raczej można je zaliczyć do grupy owczarków krótkonożnych.

     Psy tej rasy są niewielkich rozmiarów. Krępa sylwetka, zakręcony ogon i krótkie nogi to ich cechy. Ich wysokość to 31 cm (suki) i 33 cm (psy), a waga waha się w granicach 9 - 14 kilogramów. Najczęstsze umaszczenie, to szare włosy z czarnymi końcówkami, ale bywają też piaskowe, brązowożółte, czerwonorude, niebieskoszare i pręgowane.

     Västgötaspets jest wyjątkowo mądry, energiczny, odważny, wesoły i skory do zabawy. Nie podlega próbom pracy, jest psem rodzinnym i do towarzystwa. Historia psów tej rasy wywodzi się z Południowej Szwecji. Dawniej hodowany przez chłopów na Gotlandii, gdzie był wykorzystywany jako pies do zaganiania bydła i do stróżowania.

     Zdjęcia poniżej przedstawiają jak wygląda västgötaspets. Może ten artykuł pozwoli na to, aby zapoznać się z tą ciekawą rasą. A może ktoś upodoba sobie szczególnie takiego pieska i weźmie go na stałe do swojego domu?

Z.W.

Ładuję stronę