Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Umimmak, czyli długobrody

      Wół piżmowy, naturalnie występuje w arktycznych rejonach Ameryki Północnej. Teraz jest introdukowany na Spitsbergenie i na wyspie Nunivak, na Tajmyrze i w Północnej Azji, również na terenach ich wcześniejszego występowania, tj. w Ameryce Północnej. W dawnych czasach oprócz reniferów i fok  był podstawą wyżywienia innuitów. Doprowadzono do tego, że stał się gatunkiem zagrożonym. Teraz ich populacja wynosi ok. 125.000 osobników. Przeprowadzane są na nie polowania, a za pozwolenie płaci się duże pieniądze.

     Jako, że gatunek ten występuje na terenach subarktycznych, jest do tego znakomicie przygotowany. Na całym ciele posiada długie włosy zewnętrzne 60 - 90 cm i spodnią, gęstą sierść chroniącą przed zimnem. Osiąga wysokość w kłębie 1,4 metra, a długość bez ogona do 2,5 metra przy wadze dochodzącej do 400 kg. Żywi się trawą, porostami, mchami, krzewinkami a nawet grzybami. 

     Wydziela w okresie godowym substancję o silnym zapachu. Substancja ta nie jest jednak piżmem, dlatego nazwa zwierzęcia wół piżmowy lub piżmowół jest błędna. Samce walczą o samice zderzając się głowami, a przegrany osobnik odchodzi. Zwycięzca zostaje przewodnikiem stada i w zamian za to opiekuje się wszystkimi samicami. Stado w czasie zamieci śnieżnej, lub innych niebezpieczeństw ochrania własnymi ciałami swoje dzieci, które ze względu na ciężkie warunki nie wszystkie osiągają dorosłość. 

     Przedstawiamy zdjęcia tych interesujących zwierząt, które zostały utrwalone podczas bezkrwawych, fotograficznych "łowów".

Z.W.

na czerwono - zasięg pierwotny; na niebiesko - introdukowany
Ładuję stronę