Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Twierdza Sarzanello

      Małe miasto włoskie Sarzana posiada u siebie jeden z najważniejszych zabytków architektury militarnej. To twierdza, która została jako pierwsza przystosowana do obrony przed artylerią. Leży ona na skrzyżowaniu dróg pomiędzy Ligurią, Toskanią i Emilią-Romanią w dolinie rzeki Magra, oraz pomiędzy wybrzeżem morskim i pasmem gór Alp Apuańskich (nie mających nic wspólnego z właściwymi Alpami).

     Fortecę wybudowano pod koniec XV wieku na miejscu gruzów po XIII wiecznym zamku, a jej projekt stworzyło dwóch architektów: Francesco di Giovanni i Luca da Caprina. Ten pierwszy był również muzykiem, stolarzem, a przede wszystkim wizjonerem. Zastosował po raz pierwszy rozwiązania, które miały zminimalizować szkody wyrządzone przez ostrzał artyleryjski.

     Bastion otrzymał niezwykły, trójkątny kształt, a w miejscu najbardziej narażonym na ostrzał artyleryjski stworzono ostry jak nóż rawelin, po którym kule armatnie ślizgały się i nie uszkadzały murów.

    Będąc w Sarzanie i mając w kieszani 3,5€ możemy sami odwiedzić fortecę, która pozostała do teraz w niezmienionym od lat stanie i ocenić nowatorski talent dawnych architektów, a dodatkowo z murów rawelinu podziwiać piękny widok stamtąd się roztaczający. Dla wygodnych wystarczą zdjęcia fortecy, które zamieszczamy poniżej.

Z.W.

     

     

Ładuję stronę