Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Twierdza Gołąbiec

      Twierdza Golubac (po polsku Gołąbiec) położona jest w Serbii nad Dunajem, w pobliżu Żelaznych Wrót przy granicą z Rumunią. To wyjątkowo piękne miejsce jest często odwiedzane przez turystów. Wybudowana została ona w XIV wieku, sprawowała funkcję strażnicy i strzegła przeprawy Dunajem. Położona na wysokich skalnych klifach jest teraz w ruinie, jednak istnieją plany rekonstrukcji tego pieknego i znaczącego w historii obiektu.

     Również ważny jest to obiekt w historii Polski. W 1428 roku w czasie wojny z Turkami osmańskimi w tejże twierdzy dużą odwagą wykazał się nasz rycerz, Zawisza Czarny z Garbowa. Ten znany w całej Polsce żołnierz, uczestnik bitwy pod Grunwaldem i wzór dla całego rycerstwa właśnie tutaj został zamordowany

     Zawisza osłaniał odwrót wojsk Zygmunta Luksemburskiego, który był miernym dowódcą. Król widząc beznadziejność obrony wysłał po Zawiszę łódź, aby się ewakuował. Cóż po tym, jeśli rycerz zostawiłby wtedy na pewną śmierć swoich żołnierzy, sam bezpiecznie uchodząc przed turecką nawałą. Postanowił on odmówić królowi i zostać ze swoim wojskiem.  Dostał się do niewoli, a dwaj Turcy pokłócili się o niego czyim ma być jeńcem. Jeden z janczarów chcąc zakończyć spór wyciągnął jatagan i obciął Zawiszy głowę.

     Tak właśnie Gołąbiec stał się ważnym miejscem dla polskiej historii.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia twierdzy i zapraszamy do jej odwiedzenia.

Z.W.

plan rekonstrukcji twierdzy
Ładuję stronę