Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Tuvalu

     Tuvalu jest wyspiarskim krajem położonym w zachodniej Polinezji na Oceanie Spokojnym. Składa się z 6 atoli i 3 wysp. Powierzchnia tego wybitnie wyspiarskiego kraju (właściwie to "atolowego", chociaż prawdopodobnie nie ma takiego słowa) wynosi tylko 26 km2, a zamieszkuje go ok. 10.000 stałych mieszkańców.

     Prawdziwym problemem Tuvalu jest to, że ląd wystaje zaledwie do 5 metrów nad poziomem morza. Winę za to ponoszą Amerykanie, którzy podczas II wojny światowej założyli tam bazę lotniczą i zniwelowali wszystkie wzniesienia. Proszę zatem sobie wyobrazić wąski pas lądu na środku oceanu, płaski jak stół o wysokości tylko 5 metrów i fale oceaniczne, które mogą posiadać kilkanaście metrów (nie mówiąc nawet o tsunami). Osobiście nie chciałbym przeżywać tam sztormu lub huraganu. 

     Następuje powolne ocieplenie klimatu, w wyniku którego topnieją lodowce, a woda w oceanach podnosi się. Są szacunki, że Tuvalu może zniknąć w odmętach oceanu, a część kraju nawet do 2050 roku.

     Drugim problemem jest brak wody pitnej, która musi być zbierana w czasie deszczu do zbiorników.

     Życie jest tam ciężkie, ale prawdziwą tragedią dla mieszkańców może być opuszczenie kraju ze względu na zniknięcie w oceanie.

      Poniżej zamieszczamy zdjęcia z Tuvalu, oby nie były one historyczne.

Z.W.

Tuvalu na oceanie
Ładuję stronę