Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Trzewikodziób, jedyny przedstawiciel rodziny trzewikodziobów

     Trzewikodziobyspecyficznymi ptakami. Żyją w Środkowej Afryce i można je spotkać na bagnach i brzegach zbiorników wodnych w dorzeczu rzeki Kongo, nad brzegami jeziora Czad, w Ugandzie i Sudanie Południowym. Trzewikodzioby mają osobliwy wygląd, ponieważ charakteryzują się olbrzymim i ciężkim dziobem. Ten dziób to ważne narzędzie do wyszukiwania w mule i połowu ryb. A trzeba powiedzieć, że jest wybrednym ptakiem. Nie je byle czego. Trzewikodziób żywi się tylko rybami dwudysznymi (to takie ryby, które oddychają dodatkowo również powietrzem atmosferycznym). Poluje w ten sposób, że stoi i czeka aż podpłynie ryba, a potem gwałtownie rzuca się na nią, rozpościerając skrzydła. Ryba na moment oszołomiona daje się złapać w potężne dziobisko, którym ptak miażdży w jednej chwili zdobycz, a następnie połyka ze smakiem. Kiedy jest z czegoś niezadowolony lub czymś podniecony klekocze głośno tym swoim dziobem podobnie jak bocian.

     Poszczególne osobniki osiągają do 1,5 metra wysokości, 2,6 metra rozpiętości skrzydeł i do 7 kilogramów wagi. W czasie lotu ptak nie pokonuje dużych odległości, zmienia tylko ewentualnie miejsce żerowania. Podczas lotu wykorzystuje wznoszące prądy powietrzne. Jego ciężki dziób w tym czasie jest oparty o pierś, a szyja podkurczona, aby nie dźwigać dużego ciężaru.

     Trzewikodzioby nie boją się ludzi i pozwalają podchodzić do siebie (oczywiście na bezpieczną odległość). Ponieważ nie rozmnażają się w niewoli, są jednymi z najdroższych ptaków sprzedawanych do ogrodów zoologicznych. Cena jednego trzewikodzioba może osiągnąć nawet 20.000 dolarów. Populacja tych ptaków na świecie oszacowana jest na 5.000 - 8.000 osobników.

Trzewikodziób jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi

     Na powyższych fotografiach przedstawiamy te egzotyczne dla nas ptaki.

Z.W.

    

    

Ładuję stronę