Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Trekking

      Od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku uprawiam tę formę turystyki, która przez PTTK określona została jako turystyka kwalifikowana, a bardziej szczegółowo - turystykę pieszą i górską. Dopiero po wielu latach dowiedziałem się, że uprawiam trekking

     Skąd się wzięła ta obca dla polskiego języka nazwa, która jest bardzo rozpowszechniona? Pochodzi od słowa trek, które jest używane na południu Afryki, a oznacza wędrówkę Burów, czyli Afrykanerów, którzy w celu podboju nowych ziem wyruszyli z Kolonii Przylądka i w latach 1835 - 1841 poszli w głąb Afryki podbijając tamtejsze ludy tubylcze.

     Początkowo trekkingiem nazywano wędrówki piesze w Himalajach, np. trekking wokół Annapurny. Teraz trekking górski, który rozszerzył się na wszystkie góry świata, nazywany jest klasycznym. Oprócz tego klasycznego trekking może być: pustynny, tropikalny, lodowcowy, polarny, rzeczny, na bagnach i na wulkanach. Widać z tej regułki, że nie jest to zwykły spacer, a marszowi muszą towarzyszyć elementy surwiwalu.

     My natomiast zachęcamy do spacerów mniej ambitnych i mniej wyczerpujących, a związanych z krajoznawstwem. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z wędrówek zwanych trekkingiem. Niektóre widoki są naprawdę imponujące.

Z.W.

Ładuję stronę