Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Trąby powietrzne

      Z języka hiszpańskiego zwane tornadami. Są to powietrzne, wirujące kolumny łączące ziemię z chmurami. Najwięcej tornad notuje się w Stanach Zjednoczonych, a najwięcej w Oklahomie. W Polsce zdarza się ich rocznie zaledwie kilka o mniejszej mocy.

W zależności od siły klasyfikuje się je do 6 kategorii

F0 – wiatr o prędkości od 64 do 116 km/h
F1 – wiatr o prędkości od 117 do 180 km/h (może zniszczyć drewniane budynki gospodarcze i elementy dachów, przewracać lekkie pojazdy o dużej powierzchni, np. przyczepy campingowe, naczepy, spychać jadące samochody)
F2 – wiatr o prędkości od 181 do 253 km/h (może zrywać dachy, wyrywać wielkie drzewa z korzeniami, przewraca samochody)
F3 – wiatr o prędkości od 254 do 332 km/h (może wyrywać drzewa i kompletnie niszczyć nawet duże budynki, wykoleja pociągi, podnosi cięższe samochody)
F4 – wiatr o prędkości od 333 do 418 km/h (może porywać duże i ciężkie pojazdy niczym zabawki i wznosić do góry domy ze słabszymi fundamentami)
F5 – wiatr o prędkości od 419 do 512 km/h (może unosić bardzo ciężkie obiekty i przenosić je nawet o kilkaset metrów, zrównuje z ziemią wszystko co napotka na swej drodze)
     Jak najlepiej chronić się przed tornadami? Jedynym schronieniem są piwnice. W przypadku jej braku należy tak się ustawić, aby znaleźć się po prawej stronie ścieżki, co zwiększa szansę uniknięcia kolizji z wirem. Warto wiedzieć, że na półkuli północnej tornada kręca się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
     Tornado wiejące nad woda zasysa ją i tworzy trąby wodne. W niektórych sytuacjach, poprzez dużą różnicę temperatur może tworzyć się tornado ogniowe.
     Trąby powietrzne o dużej mocy pozostawiają po sobie bardzo duże zniszczenia. Ścieżka zniszczeń może wynosić od paru kilometrów szerokości, do długości kilkuset kilometrów, lecz średnie tronado w Stanach Zjednoczonych ma szerokość 150 metrów, a ścieżka zniszczeń osiąga 8 kilometrów.
     W zależności od miejsca utworzenia tornada posiadają różne barwy. Mogą być zupełnie niewidoczne, kiedy powstają w suchych warunkach. Mogą być szare oraz białeTrąby wodne zazwyczaj są niebieskie. Przy podświetleniu słońcem od tyłu są prawie czarne. Podczas zachodu słońca tornada mogą przybierać kolory żółte, lub pomarańczowe. Tornada nocne często są oświetlane światłem elektrycznym poprzez ciągłe błyskawice.
     Poniżej zamieszczamy zdjęcia, które ukazują ich groźne piękno
Z.W.
     
     
trąba wodna
trąba ogniowa
Ładuję stronę