Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Tańce Dogonów

     Dogonowietajemniczym plemieniem, zamieszkującym tereny Mali. Żyją w wioskach położonych wzdłuż ciągnącego się na przestrzeni 135 kilometrów uskoku tektonicznego Bandiagara, w chatach z gliny i kamienia, które swobodnie mogą być przyrównywane do tych, w których mieszkały plemiona przed tysiącem lat.  

     Wciąż nie wiadomo skąd Dogonowie posiedli wiedzę astronomiczną. Nie mając żadnych przyrządów potrafią oni odnaleźć na niebie gwiazdę Syriusza w Gwiazdozbiorze Wielkiego Psa, skąd według legendy pochodzą. Może to nic wielkiego, bo Syriusz jest jedną z najjaśniejszych gwiazd, ale skąd wiedzieli, że jest on gwiazdą podwójną? Syriusz B jest tzw. białym karłem, którego z Ziemi w ogóle nie widać bez przyrządów, a odkryto go dopiero w roku 1862. Gdyby tego było mało, Dogonowie twierdzą, że znajduje się tam jeszcze jedna gwiazda, której jeszcze nie znamy, ale można się domyślać na podstawie obliczeń, że istnieje.

     Maski Dogonów stanowią nieodłączny atrybut ich kultury. Znalazły się w najwybitniejszych galeriach sztuki, obrazujących twórczość plemienną, ale mogły również wpłynąć na twórczość takich malarzy jak Picasso czy Braque, a nawet całego ruchu kubizmu.

     Poniżej przedstawiamy zdjęcia z uroczystości ich rytualnych tańców w maskach, które obrazują mity i tradycję plemienną w powiązaniu z codziennym życiem. Maska łączy Dogonów z zaświatami, chociaż żyją na Ziemi, która zapewnia im schronienie, żywność i pozwala zdobywać doświadczenia. Tańce takie mogą potrwać wiele dni i obserwatorom zapewniają niesamowite emocje.

Z.W.

Ładuję stronę