Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Szisza

     Szisza, po arabsku شيشة (czytaj od prawej do lewej) jest fajką wodną. Pochodzi z Indii, ale rozpowszechniła się zwłaszcza w krajach arabskich. Składa się z dzbana, do którego wlewa się wodę z lodem, wódkę, mleko, czy inne równie atrakcyjne płyny; systemu metalowej rury, która pełni rolę korka i zarazem doprowadza powietrze i odprowadza dym, zakończonej podstawką, lub nakładanym naczyńkiem na melasę lub susz owocowy i węża zakończonego ustnikiem, przez który zaciąga się do płuc dym powstały w dzbanie. Całość jest oczywiście misternie zdobiona pięknymi kolorami i finezyjnymi wzorami.

     Utarło się mniemanie, że palenie fajki wodnej jest zdrowsze niż palenie papierosów. Czy tak jest w rzeczywistości? No niestety, paląc sziszę wdychamy do płuc parę z dodatkiem dymu tytoniowego i chociaż filtr wodny zatrzymuje część nikotyny, porcja która zostaje i tak jest niezwykle szkodliwa i powoduje uzależnienie, nawet u tych palaczy, którzy czynią to okazjonalnie. Para wodna z sziszy wraz z dodatkami smakowymi powoduje, że dym jest mniej drażniący, przez co daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa.

     Pamiętajmy też, traktując palenie sziszy jako atrakcję turystyczną, że palenie melasy tytoniowej za pomocą fajki wodnej przez 45 minut, dostarcza organizmowi więcej substancji smolistych i tlenku węgla, niż wypalenie całej paczki papierosów.

Z.W.

Ładuję stronę