Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Szatanki

     Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że małpy są niezwykle ruchliwe i skaczą po drzewach wywijając koziołki. W przypadku szatanek ta opinia nie do końca się sprawdza. Otóż małpki owe rzeczywiście prowadzą nadrzewny tryb życia. Żyją wysoko w koronach drzew, natomiast nie skaczą z drzewa na drzewo i z gałęzi na gałąź. Bardzo rzadko się wspinają, a przemieszczają się, chodząc poziomo po gałęziach na czterech nogach. Nazywa się to nadrzewną czworonożnością. Poza tym ich ogony nie mają właściwości chwytnych jak u innych małp.

     Występują w dżungli Amazonki i to tylko pomiędzy rzeką Tocantins, a miastem Gurupi. Długość ciała samców dochdzi do 40 cm, a waga do ok. 3 kilogramów. Samice są nieco mniejsze. Mają długą i gęstą sierść, szczególnie na ogonie. Są czarne, nieraz czarnorude.  

     Ich zachowanie w czasie stresu jest charakterystyczne. Przy pojawieniu się jakiegokolwiek zagrożenia samce przytulają się do siebie, obejmują i wydają przy tym alarmujące, świergotliwe dźwięki. Nie stwierdzono takiego zachowania w przypadku samiczek.

     Gatunek jest szczególnie krytycznie zagrożony wyginięciem. Liczba małp gwałtownie spada w wyniku utraty siedlisk, co spowodowane jest rozszerzeniem rolnictwa i z powodu polowań na nie.

     Na poniższych zdjęciach możemy zobaczyć szatanki w swoim środowisku, ale też w ogrodach zoologicznych, gdzie mają opiekę i nie są narażone na niebezpieczeństwa.

Z.W.

Ładuję stronę