Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Zagubione gdzieś w górach Rif, marokańskie miasto Szafszawan dopiero od niedawna udostępnione jest dla turystów. Uznawane było za miasto święte i w związku z tym obcokrajowcy nie mieli tam wstępu.
To 40 tysięczne miasteczko założone zostało jako twierdza w XV wieku, również jako baza wypadowa na Portugalczyków mieszkających w Ceucie. W następnych wiekach mieszkańców przybywało. Osiedlali się tutaj Żydzi i muzułmańscy uchodźcy z Półwyspu Iberyjskiego, z terenów zdobytych przez Hiszpanów. Dzięki nim Szafszawan stanowił ośrodek antyeuropejski i przez pewien czas stał się na w pół niepodległym kalifatem, kontrolującym dużą część północnego zachodu Afryki. Potem miasto podupadło, lecz duża część społeczności żydowskiej pozostała w mieście aż do początków XX wieku.
Zdziwienie ogarnęło Hiszpanów, którzy przybyli tu w 1920 roku, ponieważ mieszkający tam Żydzi mówili średniowiecznym językiem kastylijskim, obowiązującym w Hiszpanii ponad 400 lat wcześniej. Również miejscowe rzemiosło stosowało techniki typowe dla średniowiecznej Andaluzji.
Szafszawan żyje teraz głównie z turystyki. Odwiedzający je turyści wprost zaszokowani są architekturą tego miasta, a uroku dodaje błękitny kolor elewacji wszystkich budynków.
Zapraszamy do galerii fotografii, a zdjęcia są naprawdę bardzo urzekające.
Z.W.