Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Sylt

     Wyspa Sylt jest największą z Wysp Północnofryzyjskich. Leży na Morzu Północnym, należy do Niemiec, ale blisko granicy z Danią. Ma 38 kilometrów długości i jest położona południkowo, wzdłuż lądu.

     Była kiedyś półwyspem, ale naturalne połączenie ze stałym lądem zostało zerwane w czasie sztormu w styczniu 1362 roku. Ponownie uzyskała połączenie z lądem w latach 1923 - 1927, kiedy to usypana została sztuczna grobla. Ma ona 51 metrów szerokości i 8 metrów wysokości, a prowadzi po niej linia kolejowa. Nie ma drogi łączącej, a samochody przewożone są na wyspę koleją.

     Sylt jest znanym ośrodkiem wakacyjnego wypoczynku. Znajdują się tam 3 miasta, a łączna ilość stałych mieszkańców wynosi 21 tysięcy. Ze względu na Golfstrom, ma łagodny klimat, posiada piękne, piaszczyste plaże, a w czasie przesilenia letniego można na niej obserwować zjawisko białych nocy. Wszystko to powoduje, że odwiedza ją corocznie duża ilość turystów i wczasowiczów. Znajdują się tam liczne ośrodki wczasowe, hotele, domki letniskowe i rezydencje bogatych Niemców. Na uwagę zasługuje też gastronomia i znajdujące się tam ekskluzywne restauracje, z których aż cztery posiadają gwiazdki Michelin.

     Symbolem wyspy jest postać Wilhelminy, kobiety o pełnych kształtach, zażywającej kąpieli. Widać ją na załączonych zdjęciach, ale przede wszystkim oddają one wczasowy charakter wyspy. Mamy niedaleko, więc możemy się sami wybrać i zobaczyć na własne oczy.

Z.W.

Ładuję stronę