Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Świątynia Zęba

     W środkowej Sri Lance znajduje się święta miejscowość Kandy. Odwiedzają ją liczni pielgrzymi - buddyści z całego kraju i zza granicy. Dla turystów jest też niemałą atrakcją. Otóż w jednej ze świątyń - Dalada Maligawa, znajduje się najważniejsza relikwia buddyzmu - Ząb Buddy. Jest taka teoria, mówiąca, że ten kto posiada Ząb Nauczyciela będzie panował nad wyspą. 

     Legenda podaje, że ząb ten został wykradziony ze stosu pogrzebowego Buddy. Jeszcze inna, że w trakcie palenia zwłok Buddy na stosie, ząb ów uniósł się do góry, wyrażając tym samym chęć pozostania w świecie fizycznym.

     Na Sri Lankę dostał się w roku 313, kiedy został ukryty we włosach księżniczki Hemamali, uciekającej z Indii przed prześladującymi ją wojskami hinduskimi. Następnie księżniczka przekazała relikwię królowi Kirthi Sri Meghavarna, który wybudował dla jej przechowywania świątynię w Anuradhapurze.

     Następni królowie budowali dla świętego zęba kolejne świątynie, a ząb sprawiał to, że ich królowanie było spokojne i szczęśliwe.  W końcu ząb trafił do Kandy, gdzie oczywiście wybudowano mu świątynię. Jest przechowywany w specjalnym relikwiarzu, który składa się z kolejnych sześciu opakowań. Tylko wysocy dostojnicy religijni i specjalni goście mogą kilka razy w roku dostąpić zaszczytu zobaczenia samej relikwi.

     Dla wiernych organizowane są codzienne ceremonie odsłonięcia relikwi, kiedy dokonuje się tego przy rytmicznym i psychodelicznym rytmie bębnów, w atmosferze przesiąkniętej dymem z kadzideł i wonią przyniesionych darów: kwiatów i pokarmów.

     Na zdjęciach poniżej zamieszczamy zdjęcia z Kandy.

Z.W.

Ładuję stronę