Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Świątynia Szczurów

      Karni Mata była mistyczką i ascetką. Już za swojego niesamowicie długiego życia (żyła w latach 1387-1538, jak można sobie policzyć w chwili śmierci miała 151 lat) była uważana jako wcielenie bogini Durgi i otaczano ją czcią. Jak mówi legenda, po śmierci jej przybranego syna zażądała od boga zmarłych, by oddał jego duszę z powrotem i przywrócił do życia. Niestety, było to niemożliwe. Nieprzejednana Karni Mata sprawiła jednak, że powrócił on z powrotem pod postacią szczura.  Również inni jej krewni po śmierci odradzali się pod taką postacią, aby później, zgodnie z prawami reinkarnacji powrócić znowu na świat w ludzkiej postaci. Już w XV wieku w miejscu swojego zamieszkania, w Deshnoku w Indiach założyła pierwszą szczurzą świątynię.

     Obecnie około 600 rodzin w mieście uważa się za potomków Karni Maty. Wierzą w to, że pomiędzy 20.000 szczurów mieszkających w świątyni znajdują się ich zmarli krewni, którzy powrócą na ten świat w następnym wcieleniu znowu jako ludzie. Może i oni po swojej śmierci również będą żyli w świątyni jako szczury?

     Świątynia jest dużą atrakcją turystyczną. Można wejść do środka, pod warunkiem, że się zdejmie buty i wejdzie zupełnie boso. Trzeba tylko uważać, ponieważ na podłodze wszędzie walają się szczurze odchody. Lecz nie należy na to zważać, przecież szczury są święte i nie roznoszą żadnych szczurzych chorób. Karmione są mlekiem, owocami, słodkościami i zbożem. 

     Szczęśliwym jest ten gość świątyni, któremu po plecach, głowie, czy ramionach przebiegnie jakiś święty szczur; należy traktować to jako oznakę błogosławieństwa. Wyjątkowym szczęściem natomiast jest, kiedy dojrzy się pośród wszystkich szarych szczurów, szczura - albinosa. Kobiety mogą być pewne, że podczas, gdy dojrzą takiego białasa, szczęśliwie zajdą w ciążę. Ciekawostką jest fakt, że żyjące poza świątynią inne gryzonie wcale nie są święte i są traktowane jako szkodniki.

     Biada temu, kto nadepnie przypadkowo jakiegoś nachalnego szczura i sprawi, że odejdzie w swoje szczurze zaświaty. Wówczas tytułem rekompensaty zobowiązany jest on ofiarować świątyni figurkę ze złota lub srebra w rozmiarach zabitego nieszczęśnika.

     Polecamy odwiedziny w tej świątyni, szczególnie osobom, które lubią poczuć dreszczyk emocji. A jak tam wygląda? Możesz sobie zobaczyć na zdjęciach.

Z.W.

Ładuję stronę