Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

SUP

     Nastąpiła nowa moda na SUP (stand up paddle board) stań na desce i wiosłuj. Jest to sport wodny, który może stać się najbardziej popularny. Do uprawiania go potrzebna jest specjalna deska, wiosło i leash, linka, którą przyczepiamy się do deski, aby jej nie zgubić.

     Uprawiać można go na wszystkich akwenach, gdzie tylko jest woda. Na jeziorach, stawach, rzekach, kanałach, zatokach, morzach i oceanach. Jeżeli nie wymieniłem jakichś akwenów, to możecie sobie sami dodać. Pływamy na stojąco, ale możemy też sobie usiąść, albo przybierać na desce różne pozycje, np. uprawiać jogę. Początki, jak każde początki mogą być trudne. Zwykłe chodzenie na początku też jest trudne. Kiedy nabierzemy wprawy, możemy bezpiecznie pływać bez ryzyka wywrotki.

     Deski dostosowane są do różnych technik pływania. Mogą służyć do pływania rekreacyjnego i te są najpopularniejsze, deski pompowane, do pływania na falach, do pływania na długich dystansach, do ścigania, do raftingu, a nawet do wędkowania. Produkowane są specjalne deski dla ratowników, aby szybko dotrzeć do poszkodowanych i ich póżniejszego transportu na brzeg. Aby piękne kobiety dobrze się prezentowały na wodzie przygotowano również deski z kobiecym desingiem.

     Nie trzeba też dodawać, że pływać na desce można w każdym wieku: od kilkuletnich dzieci, aż po dziewięćdziesięcioletnich staruszków. Pływanie na desce rozwija mięśnie ramion, klatki piersiowej, brzucha, karku i pleców, lędźwiowe, pośladków, oraz nóg. Doskonale wpływa na serce i płuca. Tak więc widzimy, że przyjemność możemy połączyć ze zdrowiem.

     Sezon już rozpoczęty. Spróbujmy tego sportu. Do zobaczenia na wodzie!

Z.W.

pływać na desce możemy w każdym wieku
Ładuję stronę