Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Sumba wyspa w Indonezji leżąca, na uboczu popularnych szlaków turystycznych

charakterystyczne wioski na Sumbie

Sumba jest jeszcze nieodkryta przez rzesze turystów. Oczywiście, istnieją piękne ośrodki wypoczynkowe (na zdjęciach poniżej), ale przede wszystkim można zaznajomić się z autentycznym życiem wyspiarskiej społeczności. Można tam spotkać piękne, niezatłoczone plaże, a dzięki oceanicznym falom przeżyć przygodę uprawiając surfing, windsurfing, czy snorkeling.

Wielką pasją mężczyzn mieszkających na Sumbiekonie. Co roku z wielką pompą obchodzone jest święto Pasola, na którym odbywają się masowe bitwy odbywane na koniach. Przez cały rok zawodnicy przygotowują się do tego święta. Szykują dzidy, ćwiczą konie i nie zapominają przy tym o własnej kondycji. Walki są przeprowadzane jak najbardziej na serio. Nie ma tam udawania. Prawie co roku odnotowuje się w nich ofiary śmiertelne, a poszkodowanych w walkach jest wielu, mniej czy więcej rannych, pomimo zdecydowanych interwencji tamtejszej policji.

Wyspa leży na Oceanie Indyjskim, środek jej jest górzysty. Porośnięta jest lasami tropikalnymi. Na przemian z sawannami, a najczęściej spotykaną rośliną są drzewa sandałowe, czyli tzw. sandałowce. Od ich nazwy wyspa nazywała się Wyspą Sandałową.

Największą atrakcją Sumby są tradycyjne wioski, których duże skupiska znajdują się w zachodniej części wyspy w regionach Kodi, Lamboya, Wanukaka, Anakalang oraz w okolicy miasteczka Waikabubak.

Jak dostać się na Sumbę

Na Sumbę można przylecieć samolotem z Denpasar na Bali oraz przypłynąć promem z Sape na Sumbawie, oraz Labuan Bajo i Ende na Flores.

Powyżej przedstawiamy zdjęcia z Sumby i jej mieszkańców.

Z.W.

Ładuję stronę