Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Nazwa stuletnie jaja wcale nie znaczą, że mają one sto lat. Są przyrządzane w pewien, bardzo specyficzny sposób. Jajka są wkładane do blaszanych pojemników, wypełnionych roztworem z gliny, niegaszonego wapna, soli, herbaty, łusek ryżowych i wody. Pojemnik jest szczelnie zamykany na około 100 dni. Dochodzi w nim do procesu gaszenia wapna. Jajka najpierw nagrzewają się, a potem stygną. Nie psują się, ponieważ twarda, hermetyczna skorupa wytworzona wokół jajka nie dopuszcza do tego.
Nabierają przy tym galaretowatej konsystencji, białko staje się brązowe, albo czarne, a żółtko brązowozielone. Zjada się je jako zimną przystawkę z sosem sojowym, octem lub imbirem.
Niektórzy smakosze uważają, że im są one starsze, tym lepsze, jak dobre wino. Przechowują więc je przez kilka, kilkanaście i więcej lat.
Stuletnie jajao kosztuje ok. 7 zł za sztukę. Najłatwiej je kupić przez internet.
Stuletnie jaja są bardzo zdrowe. Zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Idealne dla osób chorych i będących na diecie.
Nie wiem, czy te jajka są smaczne, nie próbowałem, jak smakują, ale wyglądają bardzo apetycznie. Czy też macie takie odczucie?
Z.W.