Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Stromboli

      Kiedy zaplanujemy sobie wakacje inne, niż typowe wczasy i pojedziemy na Stromboli, przeżyjemy niewątpliwie dreszcz emocji. Stromboli to włoska wyspa położona w archipelagu Wysp Liparyjskich na Morzu Tyrreńskim. Wyspę tworzy wulkan, który posiada swoją podstawę na głębokości ok. 2.300 m p.p.m. a jego szczyt posiada 926 m n.p.m.

     Na tym zboczu wulkanu zamieszkuje na stałe ok. 600 mieszkańców, plus wypoczywający tam wczasowicze. Wulkan wybucha seriami co 10 - 12 minut. Wyrzuca popioły, bomby wulkaniczne i lawę, która spływa do morza. Ze stożka przez cały czas wydobywa się strużka dymu. Trzeba mieć dużo samozaparcia, aby tam zamieszkać na stałe, spędzając żywot na zboczu wulkanu oblanego morzem. 

     Ostatnia duża erupcja nastąpiła w 1933 roku. W 2003 roku obsuwająca się do morza lawa spowodowała lokalne tsunami. Pomimo to wyspa jest atrakcją turystyczną, a znajdujące się tam hotele zapraszają turystów do pobytu i wypraw w kierunku krateru.

     Miłośnicy twórczości Juliusza Verne'a na pewno pamiętają, że w jego powieści "Podróż do wnętrza ziemi" na Stromboli kończy się wyprawa podziemnej wyprawy głównych bohaterów.

     Poniżej przedstawiamy zdjęcia tej wyspy, będącej w całości stratowulkanem.

Z.W.

Wysepka Strombolicchio, położona u brzegów Stromboli
Wysepka Strombolicchio, położona u brzegów Stromboli
Ładuję stronę