Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Stary Most w Mostarze

     Mostar jest ponad 100 tysięcznym miastem, położonym w południowo-zachodniej części Bośni i Hercegowiny, na obu brzegach rzeki Neretwy. Właściwie to jest nawet nieformalną stolicą Hercegowiny. Najsłynniejszym jego zabytkiem jest Stary Most, wybudowany w 1566 roku. Nawet nazwa miasta wywodzi się od słowa: mostari, co znaczy: strażnicy mostu.

     Wiemy wszyscy, jaka była historia nowoczesna dawnej Jugosławii. Wojna nie ominęła również Mostaru. W jej wyniku w dniu 9 listopada 1993 roku pod ostrzałem chorwackich czołgów zawalił się jego najsłynniejszy zabytek. Most stał sobie spokojnie przez 427 lat, kiedy runął, zniszczony w czasie bratobójczych walk pomiędzy sąsiadującymi ze sobą Bośniakami, Chorwatami i Serbami. Tak to jest, że niezgoda rujnuje, a zgoda buduje.

     Po zakończeniu walk i stopniowym wygaszeniu wzajemnych animozji Stary Most został pieczołowicie odbudowany w roku 2004 i od tego czasu mamy nowy Stary Most, bo co by znaczył Mostar bez Starego Mostu? Wpisano go rok później na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

     Jest bardzo piękny, a uroku dodają wyczyny młodych mieszkańców Mostaru, którzy skaczą z niego z wysokości 24 metrów do rzeki, udowadnijąc tym samym swoją męskość i budząc niekłamany podziw wśród turystów, a właściwie turystek.

     Na zdjęciach poniżej przedstawiamy Mostar wraz ze swoim Starym Mostem i przystojnymi, nieustraszonymi skoczkami.

Z.W.

    

Ładuję stronę