Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Sójka

     Sójka jest ptakiem z rodziny krukowatych. Kruki kojarzą się nam z czarnym kolorem. Przecież mówi się nawet: "czarny jak kruk". A jednak! Są one najbardziej kolorowe wśród wszystkich krukowatych. Chociaż prawdopodobnie pióra na skrzydłach sójek wcale nie są niebieskie, ale w związku ze specjalną strukturą pióra, wiązka światła zostaje rozszczepiona i świeci odbitym niebieskim kolorem. Skomplikowane, prawda? Też tak myślę. Lepiej to jednak zrozumieć, kiedy się widzi takie pióro. Można je nieraz znaleźć jesienią wśród  zwiędłych liści pod drzewami.

     Ptaki te zamieszkują prawie całą Europę, część Azji i niewielki fragment północno-zachodniej Afryki. W Polsce często spotykane. Nasze sójki są w większości osiadłe, ale w miesiącach: marzec, kwiecień i wrzesień, październik przez Polskę przelatują nieraz ogromne stada migrujących sójek. Bywa, że takie stado może liczyć nawet do tysiąca osobników.

     Co jedzą sójki? W lecie gustują w mięsnym pożywieniu. A więc są to: owady i ich larwy, ślimaki, poczwarki, małe gryzonie, jaszczurki, młode ptaszki, wybierane z gniazd jaja, ale również czereśnie, bukiew i orzechy laskowe. Jesienią głównie są to żołędzie. Z tymi żołędziami to jest tak, że zbierają one tych żołędzi całe mnóstwo, upychają je po różnych zakamarkach, o których często zapominają i w ten sposób przyczyniają się do rozsiewania dębu daleko od drzew, a nasiona dębu, wiadomo są ciężkie i nie przenoszone w sposób naturalny, na przykład przez wiatr.

     Jesienna aktywność sójek, które gromadzą zapasy na zimę i tych, które przemieszczają się na południe Europy została oczywiście zauważona już przez naszych przodków i zachowanie to utrwalone zostało w przysłowiu: wybierać się jak sójka za morze. Nasz wybitny poeta -  Jan Brzechwa w wierszu o sójce, która wybiera się za morze, ale wybrać się nie może, również przytacza to przysłowie

     Poniżej na zdjęciach przedstawiamy sylwetkę tych ptaków w całej sójkowej okazałości.

Z.W. 

mapa występowania sójek
Ładuję stronę