Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Snow Village

     Cóż, początki tegorocznej zimy przypominają raczej jesień. Dni są ciepłe a o śniegu możemy sobie tylko pomarzyć. 

     Wyobraźmy sobie więc Laponię - podbiegunową krainę śniegu i lodu. Oprócz mieszkającego tam na stałe Świętego Mikołaja możemy doświadczyć wiele innych atrakcji. Jedną z nich są hotele lodowe. Mają one tę zaletę, że budowane są co roku od nowa, więc corocznie mogą mieć inną architekturę.

    Snow Village położona jest w północnej Finlandii, 120 kilometrów na północ od koła podbiegunowego i około 40 kilometrów od granicy ze Szwecją w miejscowości Lainiotie. Kiedy nadchodzi koniec października, lub najdalej początek listopada, zaczyna się budowa wioski. Zwozi się przygotowane wcześniej bryły lodu, który jest głównym materiałem budowlanym. Drugim jest śnieg. W tegorocznym sezonie (2015/2016) to budowanie jest już po raz piętnasty. Żywotność hotelu potrwa do momentu, kiedy się po prostu roztopi, czyli do wiosny.

     W wiosce lodowej jest ok. 30 pokoi, wszystkie wykonane są ze śniegu i lodu, bar i restauracja (też z lodu), w której podaje się regionalne potrawy (np. z mięsa renifera), a drinki w lodowych szklankach, co ma tę zaletę, że jest zbyteczne ich mycie. Jest również kaplica lodowa. Można nawet wziąć w niej ślub. W pokojach temperatura niezależnie od pogody na zewnątrz utrzymuje się od -2 do -5oC. Pomimo to śpi się doskonale, a sny prawdopodobnie są niezwykle gorące.

      Poniżej na zdjęciach przedstawione są wnętrza hotelu. Niestety, z powodu panującej tam nocy polarnej, jak też ścian lodowych odbijających światło nie są one tak dokładne jak te z hoteli wykonanych z betonu. Zapraszamy więc do odwiedzin i podziwiania samemu tych nietypowych, lodowych budynków na żywo. Dodatkowo gospodarze na pewno przewiozą was psim zaprzęgiem, a i może uda się wam zobaczyć polarną zorzę.

Z.W.

Ładuję stronę