Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Smog

     Co to jest ten smog? Jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które oprócz mgły zawiera dużą ilość zanieczyszczeń powietrza, spowodowanego działalnością człowieka. Mieszanina tych składników dodatkowo z powodu braku wiatru zawisa nad miastami i truje, truje, truje.

     Często w skład smogu wchodzą pyły i różne szkodliwe związki chemiczne, których zestaw zależy od trucicieli, czyli zakładów przemysłowych, spalin samochodów i.t.p. Są one nieraz bardzo szkodliwe. Wywołują alergię, astmę, ale również niewydolność oddechową i paraliż układu krwionośnego. Powodują wzmożoną zachorowalność na nowotwory, wpływają na zmniejszenie wagi noworodków, itd, itp, itd.

     Nazwa tego zjawiska pochodzi od zbitki słownej dwóch słów w języku angielskim: smoke (dym) i fog (mgła).

     Do niedawna wydawało nam się, że smog nie dotyczy tak za bardzo naszego kraju, ale ostatnio niestety, stał się również naszym kłopotem. Zadomowił się na dobre i występuje jako stały element naszego miejskiego krajobrazu, np. w Krakowie. Jest to niezwykle niepokojące zjawisko.

     Zdjęcia poniższe przedstawiają zjawisko smogu w różnych miastach na świecie. Nieraz wydaje się nam, że są to zdjęcia czarno-białe. Ale tak właściwie to życie w tych miastach jest szare, jak te fotografie.

Z.W.

Ładuję stronę