Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.
Jest koniec lutego. Na polach często zalegają jeszcze łachy starego śniegu, a spośród niego przebija czarna, wilgotna ziemia. Wiosna jeszcze nie nadeszła, ale już czuć ją w powietrzu. Słońce odważniej świeci, a na gałązkach wierzb pojawiają się pierwsze bazie. Czegoś nam jednak brakuje. Jest cisza. Brakuje nam tylko śpiewu skowronka. Codziennie wychodzimy na pole i czekamy. Nagle, któregoś dnia słyszymy gdzieś wysoko rozlegające się trele. To skowronki! To już koniec zimy! To znak zbliżającej się wiosny!
Lubię wiosną wybrać się na pole i posłuchać tych pięknych treli. Nieraz całe niebiosa aż dzwonią. Wtedy raduje się moja dusza, a dla takich chwil naprawdę warto żyć. Pewnego razu zabrałem swoich rodziców, aby wraz ze mną posłuchali tego niebiańskiego, skowronkowego koncertu. Byli już w wieku dość zaawansowanym. Niestety, pomimo że całe niebo rozbrzmiewało skowronkową muzyką, oni jej nie słyszeli. Zdałem sobie sprawę, że przecież starsi ludzie po prostu nie słyszą wysokich tonów. O ile życie staje się uboższe, kiedy nie możemy żyć pełnią życia i odbierać tego, co daje natura.
Sorry, że z tego artykułu nie dowiedzieliście się nic o zwyczajach skowronków, o ich gniazdach, siedliskach, wędrówkach, wyglądzie czy odżywianiu. Dowiedzieliście się za to czegoś innego. Ile radości przynosi nam, ludziom kontakt z naturą, na przykładzie moim i skowronków. Czy i wy odczuwacie podobnie kontakt z naturą? Jestem o tym więcej niż przekonany.
Jeszcze jeden mój związek ze skowronkami. Nieraz, kiedy ktoś mówi, że zna jakiś tam obcy język, ja zadaję mu pytanie: jak w tym jakimś tam języku nazywa się skowronek? Rzadko otrzymuję odpowiedź.
Słowo skowronek w różnych językach brzmi następująco:
lark (angielski, baskijski, islandzki, norweski, szwedzki), жаўрук (białoruski), чучулига (bułgarski), ševa (chorwacki), skřivan (czeski), lærke (duński), alaŭdo (esperanto), lõoke (estoński), kiuru (fiński), alouette (francuski), alondra (hiszpański), leeuwerik (holenderski), vieversys (litewski), cīrulis (łotewski), Lerche (niemiecki), cotovia (portugalski), жаворонок (rosyjski), ciocârlie (rumuński), шева (serbski), škovránok (słowacki), Ševa (słoweński), жайворонок (ukraiński), pacsirta (węgierski), allodola (włoski).
Z.W.