Urloplandia

Twoje źródło informacji o ciekawych atrakcjach i wygodnych noclegach w Polsce.

Siberian husky, rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów, północne psy zaprzęgowe

Siberian husky, rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów, północne psy zaprzęgowe
Siberian husky, rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów, północne psy zaprzęgowe
Siberian husky, rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów, północne psy zaprzęgowe
Siberian husky, rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów, północne psy zaprzęgowe
Siberian husky, rasa psów, należąca do grupy szpiców i psów, północne psy zaprzęgowe

Początki rasy siberian husky wywodzą się z rejonu Kołymy w północnej części Syberii. Hodowane były głównie przez zamieszkujących tam Czukczów. Polując musieli oni pokonywać duże odległości. Do transportu wykorzystywano psy. Zaprzęgi liczące 20 psów potrafiły w ciągu 6 godzin pokonywać odległość 120 kilometrów, ciągnąc ładunek 600 kilogramów. Psy kiedyś wykorzystywane były tylko do pracy. Kiedy w miesiącach letnich następowało ocieplenie, śnieg topniał, psy pozostawiano samym sobie. Musiały, aby przetrwać, same zdobywać pożywienie. Potrafiły polować, łapać ryby, ale też żywiły się padliną i zjadały resztki fok, ryb, czy wielorybów, pozostawione przez ludzi . Przetrwać mogły tylko najsilniejsze jednostki.

     Do Kanady trafiły dopiero na początku XX wieku. W roku 1909 zaprzęg złożony z syberian husky wziął udział w renomowanym wyścigu "All Alaska Sweepstake" na dystansie 650 km. Przed wyścigiem nie dawano wiary, że te psy, mniejsze od miejscowych nawiążą z nimi wyrównaną walkę. Jakież było zdziwienie na mecie, kiedy zaprzęg husky, nazywanych "syberyjskimi szczurami" zajął 3 miejsce. W roku 1910 pobiły rekord trasy, a wyścig wygrywały jeszcze w latach: 1915, 1916 i 1917.

     Prawdziwymi bohaterami husky zostały jednak w wyścigu o życie. W 1925 roku, kiedy w małej alaskańskiej miejscowości, Nome wybuchła epidemia dyfterytu, trzeba było dostarczyć jak najszybciej odpowiednią szczepionkę. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych nie można było dotrzeć do tej miejscowości inaczej jak psim zaprzęgiem. W rekordowym czasie psy dotarły z Anchorage do Nome, ratując życie wielu mieszkańcom. Pomnik jednego z huskich, psa przewodnika, Balto stoi na tę pamiątkę w Nowym Jorku.

     Husky to specyficzne psy. Nie nadają się do stróżowania czy obrony. Są indywidualistami. Bywa, że puszczony luzem husky potrafi uciec w nieznanym kierunku, nie zważając na nasze polecenia. Ze względu na swój instynkt łowiecki może zechcieć zapolować na naszego kota, kanarka, czy innego tam gryzonia. Jest psem przyjacielskim i chętnym do zabaw. Trzeba liczyć się z tym, że husky uwielbia ruch. Najlepiej dać mu się wybiegać jadąc obok na rowerze. Nie wybiegany staje się osowiały i leniwy.

     Siberian husky posiadają różne umaszczenie. Od całych białych aż do całych czarnych, poprzez łaciate w różnych kolorach.

  • Czekoladowo-białe, brązowo-białe, bardzo ciemna rudość, wręcz typowy brąz najczęściej z wątrobianym nosem.
  • Rudo-białe, czerwono-białe o klasycznym miedzianym odcieniu, wyraźnym kontraście z bielą
  • Kremowe, beżowe, piaskowe, bursztynowe, wariant pomiędzy klasyczną bielą a zdecydowaną rudością
  • Szaro-białe, wilczaste, typowy szary kolor, z czarnymi końcówkami włosów
  • Srebrno-białe zdecydowanie jaśniejsze, zawsze z białym podszerstkiem
  • Czarno-srebrne, czarno-szaro-białe, grzbiet czarny a boki są jaśniejsze
  • Czarno-biały, zdecydowana czerń, bez szarych znaczeń, wyraźnie zaznaczony kontrast
  • Pinto, piebald, łaciate jak krówki lub dalmatyńczyki, łaty we wszystkich możliwych barwach
  • Biały, po prostu, z nosem czarnym lub wątrobianym

      Potrafią mieć też niebieskie oczy albo w innych intensywnych kolorach. Często zdarza się, że każde oko jest w innym kolorze, ale również mogą mieć oczy wielokolorowe.

      Poniżej zamieszczamy zdjęcia tych pięknych psów, które do Polski trafiły z Syberii, poprzez Kanadę i Alaskę  i hodowane są u nas nie po to, aby ciągnęły zaprzęgi, ale jako psy do towarzystwa, przyjaciół domu.

Czy husky to trudny pies?

Husky syberyjski sprawia trudności podczas treningu, potrzebuje silnego właściciela. Husky ma bardzo silny instynkt łowiecki. Wymaga starannego szkolenia.

Czy husky jest groźny?

Syberyjski Husky, nie jest groźny. 

Ile kosztuje oryginalny husky?

Husky z rodowodem kosztuje od 4 do 7 tysięcy złotych. Przeznaczony do dalszej hodowli i rozrodu, ok. 10 tysięcy złotych.

Z.W.

 

Ładuję stronę