Urloplandia

Noclegi, atrakcje turystyczne i gastronomia w Polsce - urloplandia.pl

Shar pei

     W XVI wieku Chińczycy wyhodowali ciekawą rasę psa. Były one przeznaczone do polowania, zaganiania zwierzyny, stróżowania świątyń i do walk psów. Ta rasa to shar pei. Należy do grupy molosów w typie mastifa. W języku chińskim shar pei to piaszczysta skóra. Rzeczywiście, skóra tych psów jest pomarszczona w ten sposób, jakby próbował "założyć na siebie" za duże ubranie.

     Powoduje to różnego rodzaju kłopoty i trudności przy hodowli. Między innymi należy uważać na różnego rodzaju infekcje. Częstym przypadkiem jest wywinięcie powieki, która wraz z rzęsami skierowana jest do wewnątrz oka. Zlekceważenie tej przypadłości  może doprowadzić do ślepoty.

     Pies shar pei to oaza spokoju. Jest flegmatyczny i wygodny. Zamiast aportować woli sobie poleżeć i obserwować otoczenie, a ty jak jesteś taki uparty, to sam sobie przynieś rzuconą mu piłeczkę. Umiarkowanie posłuszny, wykonuje polecenia, które są w jego interesie. Jest psem rodzinnym i towarzyskim, skłonnym do obrony, ale nie agresywnym. Na pewno jego towarzystwo daje wiele radości.

     Poniżej zamieszczamy zdjęcia tych psów w nieco za dużym ubranku.

Z.W.

Ładuję stronę